Díra u Hanušovic

Tvůrčí tým

Scénář, režie:

Miroslav Krobot

Scénář:

Lubomír Smékal 

Kamera:  

Jan Baset Střítežský

Filmový architekt: 

 

Jan Vlček

Obsazení Tatiana Vilhelmová
Lenka Krobotová
Ivan Trojan
Jaroslav Plesl
Simona Babčáková
Hynek Čermák
David Novotný
Lukáš Latinák

Film se odehrává v současnosti, v jedné horské vesnici v Jeseníkách, v oblasti „Sudet“. Hlavní hrdinkou je nedostudovaná učitelka němčiny Maruna, která tu žije se starou Matkou a sestrou, zdravotní sestrou Jarunou. Místo kariéry učitelky, vede Maruna místní hospodu, ve které se pravidelně scházejí místní obyvatelé. Maruna hledá sebe sama v neperspektivních vztazích se slabošským starostou Jurou, povrchním proutníkem Kódlem a platonicky pak s vesnickým outsiderem Olinem, pro kterého má slabost pro jeho opravdovost. Maruna má problematický vztah s panovačnou Matkou, která jí neodpustila, že nedostudovala, vyčítá jí její způsob života a ponižuje ji.

Scénář se nesoustředí pouze na Marunin příběh, ale na vykreslení osudů více obyvatel vesnice. Samostatný příběh pak vytváří trojice místních lesních dělníků Ladina, jeho ženy „Laďovy staré“ a jeho parťáka Balina, kteří žijí společně v polorozpadlé chalupě ve svazku, v němž „Laďova stará“ je sexuální partnerkou obou mužů. Celá vesnice o tom ví a svým způsobem to toleruje. Problém nastává, až když se Laďova stará „zaběhne“. Laďa s Balinem si pro ni jedou a po hádce v lese ji neúmyslně zabijí. Tato událost sice na okamžik rozvíří život vesnice, ale v podstatě jen potvrdí jeho setrvačnost a neměnnost.

Marunina setra Jaruna hledá „změnu“ ve vztahu s Hansem, místním německým rodákem, zajištěným podnikatelem v letech. Přesto, že je pro Matku favorizovanou dcerou se Jaruna, i přes Matčinu nemohoucnost a s Maruninou podporou, rozhodne vesnici opustit a odjíždí s Hansem do Mnichova. O nemocnou Matku se bude muset postarat Maruna, která navíc zjišťuje, že je těhotná. Její těhotenství odsouvá všechny ostatní vztahové problémy do pozadí a dává Maruně sílu řídit si svůj osud sama a smířeně přijmout i péči o nemocnou Matku. Kdo je otcem dítěte nevíme, Maruna to sama neví nebo to nechce prozradit. Potenciální otcové se Maruně vyhýbají. Jediný Olin zůstává s Marunou a plní roli jejího ochránce, pomocníka a možná i partnera.

Díra u Hanušovic - rozhovor s Miroslavem Krobotem

Díra u Hanušovic - TEASER

Díra u Hanušovic - fotogalerie

předchozí
Strana 1 z 2

nahoru