HLAVA - RUCE - SRDCE

Tvůrčí tým
Scénář a režie: David Jařab
Výkonný producent: Věra Ferdová
Kamera: Marek Jícha
Střih: Jan Daňhal
Triky: Patrik Velek
Obsazení
Klára: Viktorie Čermáková
Roth: Roman Zach
Vrana: Martin Finger
Anna: Ivana Uhlířová
A další.
Ocenění

scénář byl oceněn Filmovou nadací innogy a Barrandov Studiem roce 2006

Oficialní webové stránky filmu

Hlava - Ruce - Srdce

Rok 1914 v předvečer války. Starý svět už se sotva drží na nohou a iracionální dusno, které chce vyplnit mezeru po jeho zániku už se velkého třesku nemůže dočkat. Plukovník von Haukwitz zahyne za záhadných okolností při okultní seanci. Jeho snoubenka, herečka Klára Knabelová, při vyšetřování zjistí, že tělu byly po smrti odňaty hlava, ruce a srdce. Při hledání odpovědí na tuto záhadu naráží na nejbližší plukovníkovu osobu - poručíka Heinricha Rotha. Osud opuštěných "pozůstalých" je spojí dohromady. Bleskový vztah vytvoří předpoklad pro vzájemnou důvěru. Klára obdrží od Rotha, držitele jedné z plukovníkových rukou, prst svého snoubence a některé informace na důkaz souručenství. Vojenský vyšetřovatel Karel Vrana kontaktuje Kláru a snaží se ji přimět ke spolupráci proti Rothovi a okultním kruhům v armádních řadách.

Klára odmítne, ale vyjádří Vranovi podporu s cílem najít veškeré části plukovníkova těla a uložit je do země k "věčnému odpočinku". Roth je povolán na frontu a Vrana vyráží po Evropě hledat okultními skupinami využívané ostatky. Klára se přesunuje na svůj rodný statek na Moravu, kde obdrží další část těla - tentokráte ruku raněného poručíka Rotha.

Se značnou deziluzi navrací se invalidní Roth zpět z války a pokouší se hledat nové cesty uspokojení vlastní iracionality. Nachází je v nesmyslných pokusech s kohouty či podivných výletech do přírody, kde prožívá zvláštní snové stavy. Jeho vyprahlost a prázdnota již však nedokáže a možná ani nechce Kláru uspokojit a naplnit.

Vrana, který přiváží na statek veškeré plukovníkovy ostatky i přes riziko stíhání, je však stižen rovněž svého druhu paralýzou. Ani on, byť je ke Kláře od prvního okamžiku silně přitahován, není s to jí nic nabídnout. Z této téměř patologické situace nachází Klára cestu ven v magickém sebeoplodnění částí plukovníkova těla, která má nakonec více potence než oba rozložení "milenci". Těhotenství jí navrací opět klid a sílu. Protipóly, Roth a Vrana, se začínají nezadržitelně přibližovat. Klára konečně dokončuje svůj záměr a navrací i zbylým ostatkům plukovníkova těla klid v zemi.

Ani agrese zhrzených "milenců" ji už není s to zneklidnit. Obě vyprázdněné nádoby, Roth i Vrana, hledí ruku v ruce se zavřenýma očima vstříc novým zítřkům Evropy 20. a 21. století. Klára si odnáší pro budoucnost naději nového světa.

HLAVA - RUCE - SRDCE - TRAILER

Fotogalerie


nahoru