18. září 2018
Z hodnosti vraníka to dopracoval až na Lucifera

Bude to pohádka pro celou rodinu. Čertí brko začne v českých kinech zapisovat hříchy – nebo si dá na chvilku pauzu – ve čtvrtek 29. listopadu. V hlavních rolích se představí Judit Bárdos a Jan Cina. A do čertovské role se po více než třiceti letech od vzniku legendárního filmu S čerty nejsou žerty vrací Ondřej Vetchý, aby ztvárnil toho nejvyššího pekelníka, tedy Lucifera. „Moc bych přál téhle pohádce, aby se zařadila mezi ty, na kterých jsme vyrostli a které jsme milovali a neseme si je v sobě po celý život,“ říká Ondřej Vetchý.

„Už je to několik let, co mi můj kamarád a spoluautor tohoto scénáře Robert Geisler poprvé navrhl, abychom natočili pohádku. Tehdy se mi to zdálo absurdní, ale od chvíle, kdy jsem se stal otcem dvou malých synů, je pro mě ta představa už logická a jednoznačně přitažlivá. Proč se zase jednou nepodívat na svět z perspektivy dítěte a zároveň nevyužít své filmařské i životní zkušenosti k vytvoření příběhu pro celou rodinu?“ říká Marek Najbrt, režisér pohádky. Spoluautory scénáře jsou Najbrtovi dlouholetí spolupracovníci Robert Geisler a Tomáš Hodan.

„Čertí brko je klíčová kouzelná proprieta našeho příběhu. Je to brko, které v pekle zapisuje hříchy lidí, eviduje je, a v okamžiku, kdy přesáhnou určitou hranici, tak dá povel k odnesení hříšníka do pekla,“ vysvětluje režisér Najbrt. Příběh nás zavede do městečka Pytlov na úpatí kopce Pervidle. Místní, kteří tu žijí běžným životem řemeslníků nebo sedláků, možná ani netuší, že všechny jejich přestupky a nepravosti jsou pečlivě monitorovány místní pekelnou pobočkou. Hříchy zapisuje spravedlivě a neomylně kouzelné čertí brko. Jednoho dne však přestane fungovat. Lucifer se rozhodne pověřit doručením nového čertího brka na pobočku Pervidle trochu zmateného čerta Bonifáce. Je to ten nejlepší úkol, aby se mladý čert otrkal ve světě. Bonifác se vydává do Pytlova a hned jeho první zkušeností je, že mu zdejší šejdíř kouzelné brko ukradne. Pytlov tak mohou ovládnout místní vychytralci, lenoši a podvodníci, jimž se nakonec podaří uvěznit i samotného vládce pekel. Je na Bonifácovi, aby v sobě našel ty nejlepší vlastnosti a osvobodil Pytlov, Lucifera a navrch získal srdce krásné Markétky.

V roli Bonifáce uvidíme Jana Cinu, nadaného herce a zpěváka. „Bonifác je nucen vydat se do světa a naráží tu jako mladý čert na jinakost lidí, s níž si neví rady. A v důsledku toho vzniká spousta událostí, které ale nakonec skončí pohádkovým způsobem,“ přibližuje Jan Cina svou roli. Markétku hraje Judit Bárdos: „Kdybych to měla říct jednou větou, tak bych to řekla, jak to režisér Marek Najbrt podal mně. Hele Judit, je to totálně sympatická holka. Takže, tak se ji snažím hrát, abych byla totálně sympatická … Vlastně takové jednoduché děvče, které hledá lásku a nechce být sama,“ představuje svoji postavu herečka. V dalších úlohách se objeví Marián Geišberg jako Markétčin otec, místní občany s přiléhavými jmény Klouzek, Křiváček a Tlachal hrají Jan Budař, Tomáš Jeřábek a Jiří Maryško. Obyvateli Pytlova se rovněž stanou Marek Daniel a Jana Plodková. V pekle budou naopak úřadovat Václav Kopta nebo Jakub Žáček.

„Pohádky obecně vytváří základní hodnoty hlavně u dětí, a proto jsme chtěli v téhle pohádce jasně ukázat dobro a zlo a platí to, co říkáme na konci příběhu: kdo chce zrušit peklo a slibuje lidem ráj, tak to často myslí úplně opačně. To by si děti měly uvědomit a dát si pozor, když se v životě s někým takovým setkají,“ vysvětlují producenti Ondřej Beránek a Martin Hůlovec poslání a hlavní myšlenku pohádky Čertí brko. Koproducentem pohádky je innogy.

Podívejte se na upoutávku Čertího brka, ať víte, na co půjdete do kina v době letošního adventu ZDE.


nahoru