4. ledna 2019
Filmoví žurnalisté nominovali 14 děl

Film Jan Palach získal 6 nominací včetně nejlepšího filmu, režie, scénáře i obou hereckých kategorií. Představitel titulní role Viktor Zavadil by navíc také mohl získat Cenu innogy pro Objev roku. „Minimalistická studie rozpadu těla a vztahu“ Domestik, debut Adama Sedláka, se uchází o nejlepší film, režiséra, ženský herecký výkon a také v kategorii audiovizuální počin – to díky zvukovému designu filmu. Tragikomickou road movie o dospívání Všechno bude natočil režisér Olmo Omerzu, držitel Ceny filmové kritiky pro nejlepší film roku 2016 za Rodinný film. Letos se svým týmem doufá v úspěch ve scenáristické a režijní kategorii a také v sošku pro nejlepší film roku.

Kdo bude objevem a dokumentaristou roku?

O titul nejlepšího dokumentárního filmu roku se uchází Až přijde válka Jana Geberta, sledující lídra slovenské paramilitární organizace Slovenští branci, sonda do dějin českého skateboardingu King Skate od Šimona Šafránka a příběhy mladých lidí na prahu dospělosti Nic jako dřív v režii Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské. Tento film si připsal taky nominaci na nejlepší audiovizuální počin, a to díky kameře Lukáše Kokeše. Kategorie Mimo kino vyzdvihuje televizní, online a další počiny, jež se neobjevily v české kinodistribuci. Letos jsou to Dukla 61, dvoudílný televizní film o největší důlní katastrofě druhé poloviny 20. století, sportovní dokument Ondřeje Hudečka Nagano Tapes a kriminální minisérie Jana Hřebejka Rédl. Cena innogy pro Objev roku vyzdvihne buď režisérku filmu Chvilky Beatu Parkanovou, herce Viktora Zavadila (Jan Palach), nebo režiséra Jakuba Červenku, který stojí za filmem Hovory s TGM. Oba dva debutující režiséři dali mimo jiné příležitosti hercům nominovaným v ženské (Jenovéfa Boková) a mužské (Martin Huba) kategorii.

Do rukou nejlepších tvůrců ceny poputují v sobotu 2. února. Slavnostní ceremonii v pražském Divadle Archa, kterou bude moderovat osvědčená dvojice Jana Plodková a Jiří Havelka, mohou od 20 hodin a 20 minut sledovat v přímém přenosu diváci na programu ČT art. Výsledky hlasování a rozhodování jednotlivých kritiků a kritiček budou následně dostupné na webu www.filmovakritika.cz.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků, mj. za dlouholeté podpory innogy. Přehled nominací najdete zde.


nahoru