30. května 2018
Dva české filmy v hlavní soutěži

Mezi deseti světovými a dvěma mezinárodními premiérami se představí nový snímek jednoho z předních rumunských filmařů Radu Judeho “Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři”, originální příspěvek na téma národa a jeho vyrovnání se s traumatizujícími okamžiky vlastní minulosti. Respektovaná argentinská režisérka Ana Katz přiveze do Karlových Varů lehkou melancholií i jemným humorem prodchnuté rodinné drama Cesta do Florianópolisu, neméně komplexním způsobem se k problematice vztahů žen a mužů v příběhu vzdoruplné charismatické teenagerky Mizející světlušky vyjadřuje i kanadský tvůrce Sébastien Pilote.

Drásavý herecký výkon Caleba Landryho Jonese vévodí temnému rakousko-americkému dramatu Petera Brunnera Do noci. Neméně autorským, jakkoli o poznání lyričtějším způsobem si příběhy svých nových filmů podmanili i další dva tvůrci v minulosti ocenění na MFF KV: autor oblíbené Zoologie Rus Ivan Tverdovský přiveze Skokana, zatímco Izraelec Joseph Madmony si pro premiéru své novinky karlovarský festival vybral už potřetí; o režii neokázale jímavého dramatu Geula se podělil s kameramanem Boazem Y. Yakovem.

Tuzemskou filmovou produkci bude v soutěži reprezentovat Olmo Omerzu se snímkem Všechno bude. Ve světové premiéře se představí road movie o síle klukovského přátelství, o mouchách, které občas vylézají i v zimě, o příběhu končícím na policejní stanici, o nezkrotné touze něco zažít, i když přesně nevíte co.

Druhým českým zástupcem v hlavní soutěži je debutant Adam Sedlák a jeho film Domestik. Sedlákův kvalitní scénář byl v roce 2015 oceněn FILMOVOU NADACÍ částkou 250 000 korun. Drama pojednává o vrcholovém cyklistovi, který má již plné zuby role domestika, závodníka, který se musí podřídit týmové režii. Pro zlepšení výkonnosti si domů pořídí kyslíkový stan. Přes svoji obsesi sportovní kariérou však nevidí, že jeho žena touží po dítěti. Domestik je pojednáním o rozpadu těla i ducha v jednom manželství, které přidusil přístroj na okysličení krve.

Debuty budou v karlovarské soutěži zastoupeny i Dominikánská republika a Španělsko – jemně nuancovaný příběh dívčího dospívání Miriam lže Natalie Cabral a Oriola Estrady, Polsko – černá komedie Panický záchvat Pawła Maślony, a Turecko – působivé drama Ömüra Ataye Bratři. Žánrově i stylově pestrý soutěžní výběr uzavře talentovaná Slovinka Sonja Prosenc výrazně poetickým Příběhem lásky o dívčím dospívání.


Umělecký ředitel Karel Och


nahoru