27. září 2017
Excelentní Jiří Macháček jako Dezertér

Děj snímku Dezertér, druhé kapitoly trilogie Zahradnictví, se odehrává na pozadí převratných událostí v letech 1947–1953. Hlavní roli zde hraje majitel noblesního kadeřnického salonu Valentino v centru Prahy Otto Bock (Jiří Macháček) a jeho rodina, kterou zde zaměstnává. Podnik je smyslem a naplněním jeho života, po všech válečných útrapách se sem vrací jako uznávaný šéf se svou manželkou Elou (Gabriela Míčová) a jejími sestrami Bedřiškou (Klára Melíšková) a Vilmou (Aňa Geislerová). Sestry společně přežily válku a německou okupaci a staraly se o své malé děti, zatímco jejich manželé byli zatčeni za protinacistický odboj. Teď všichni s ohromným úsilím realizují svůj sen, jenže přichází zlom po únorovém komunistickém puči. Ottova firma je vyvlastněna státem a jemu se podruhé v životě rozpadá svět. Tentokrát jsou však důsledky otřesu pro něj i pro jeho rodinu fatální.

Jak charakterizuje Jiří Macháček svoji postavu? „Otto je z podstaty podnikavý a pracovitý, uvnitř ovšem velice křehký člověk, nepoučitelný životní optimista, který by si, ač několikrát osudem zlomen, nikdy nepřiznal vlastní pád nebo prohru. Je to postava hustě opestřená několika odlišnými životními etapami a fatálními zvraty, že jsem se po prvním přečtení scénáře musel ptát, jestli i v téhle scéně je to pořád ta samá postava, jako ve scénách předešlých. To ovšem znamená, že pro herce je taková role napsaná vděčně. Takže ta obtížnost jejího ztvárnění je pak spojena hlavně s tím, aby člověk dokázal všechny ty rozličnosti a odlišnosti propojit a nepromarnit.“

Petr Jarchovský, který ve scénáři vypráví příběh vlastní rodiny, tvrdí, že Jirka Macháček v roli majitele kadeřnického salonu nachází svůj nový herecký rozměr. A režisér trilogie Jan Hřebejk slibuje, že právě v Dezertérovi je nejgrotesknější scéna z celé trilogie. Běžte se tedy přesvědčit do českých kin. Snímek vstoupí do kinodistribuce již zítra, ve čtvrtek 28. září.


nahoru