24. července 2018
Kráska v nejlepších letech

Její 44 roků a je čím dál zajímavější, bohatší a zábavnější. Filmovka v Uherském Hradišti startuje už v pátek 27. července a její organizátoři ji znovu nachystali tak, aby bylo se na co těšit a hosté z celé České republiky či zahraničí se nemohli ani chvíli nudit. Bergman, muzikál, nějaká ta řecká vlna, přísliby z východu, půlnoční delikatesy, studentská tvorba a české trháky a novinky. A tak dále, a tak dále.

Od 31. července do 2. srpna bude v Uherském Hradišti Iva Janžurová, která převezme Výroční cenu AČFK. Do programu Filmovky proto letos patří sugestivní drama Petrolejové lampy, bláznivá komedie „Pane, vy jste vdova!“, tragikomedii Ja milujem, ty miluješ a psychologicky laděná rodinná road movie Výlet.

innogy Letní kino bude promítat na Masarykově náměstí pro všechny zdarma. Satiru Prezident Blaník, tragikomedii Tátova volha či Hastrmana. Právě na tomto náměstí také Letní filmová škola ve spolupráci s Českou televizí nabídne pohled na to nejzajímavější ze studentské tvorby a představí jména, s nimiž se možná za pár let budeme setkávat v kinech.

Odpočinek od filmů nabídne bohatý doprovodný program. innogy pro Filmovku pořídila úvodní koncert Davida Kollera (Masarykovo nám. od osmi večer v sobotu 28. července). Druhou festivalovou sobotu na stejném místě zazpívá Bára Poláková. Součástí programu festivalu jsou i výstavy, třeba ta žertovná. Výstava fotografií Jana Kuděly Žertu na stopě má vernisáž naplánovanou na sobotní odpoledne (28. července ve tři v altánu ve Smetanových sadech). Barrandovský kolektiv filmařů v čele s režisérem Jaromilem Jirešem pořizoval v srpnu 1968 v Uherském Hradišti a ve Vlčnově záběry pro legendární film podle knihy Milana Kundery. Za fotografiemi bude možné se vydat na konkrétní místa filmových lokací v doprovodu průvodce nejpovolanějšího, pana Josefa Somra.


Josef Somr na fotografii Jana Kuděly

Filmovka je ale také zábavnou letní školou, o virtuální realitě, o televizní historii, o 100 letech naší republiky. O zajímavém povídání s Katinkou Farago o Ingmaru Bergmanovi. Debatovat můžete i s Ivou Janžurovou a Luborem Dohnalem o jejich padesátileté kariéře.


Iva Janžurová

Program letní filmové školy je pestrý a být jen jeden den v Uherském Hradišti nestačí (www.lfs.cz). Když si pořídíte třídenní akreditaci a jste držitelem innogy Karty, máte slevu. Jakou? Podívejte se na podrobná pravidla používání innogy Karty.


nahoru