21. listopadu 2017
Vytrvalý Nápadník je právě v kinech

V třetím dílu Zahradnictví hraje Danielina nápadníka Mirka Ivan Lupták.

Kdo je vlastně tenhle mladík?
Je to mladý kluk z Jaroměře, který se jednou v létě potká s Danielou v zahradnictví její tety, kde vypomáhá. Tam se do sebe zamilují a vydrží jim to i přesto, že s tímto vztahem táta Danky nesouhlasí.

V jedné scéně Mirek žádá rodiče Dany o její ruku, na což její otec reaguje po svém. Nemělo to vliv na vaše uvažování o podobných krocích v reálném životě?
No, myslím, že mě to od podobných věcí dost odradilo. Mirek měl v té scéně silný průjem, pořád běhal na záchod, a když pak došlo k tomu, že šel přede všemi obřadně požádat o Danielinu ruku, tak Martin Finger zahrál ten probodávající pohled otce, který nesouhlasí, dokonale… Bylo to peklo. Musím ale říct, že Mirek byl hodně vytrvalý. Obdivuju ho, že to tak dlouho vydržel.

Co vám z natáčení nejvíc utkvělo v paměti?
Asi právě tahle scéna. To bylo to nejtěžší. Byl tam kratší monolog, kdy Mirek žádá o Danielinu ruku trochu stylizovaným jazykem, předem naučeným proslovem, který si člověk připraví doma. Všichni seděli okolo stolu, Lenka Krobotová, Klára Melíšková, Aňa Geislerová, David Novotný, Martin Finger, a koukali se na mě. Když jsem před nimi musel přednášet tu řeč, tak jsem se opravdu zapotil. Ale snad to dopadlo dobře.

Skvěle jste do role zapadl dobovým chováním, účesem, seděly vám dobové kostýmy, máte sám blízko třeba právě k 50. letům?
Mám dobovky moc rád, baví mě. To ale neznamená, že nemám rád současné věci. Dobový film je ale vždycky něčím zajímavý. Ty dekorace a kostýmy… Všichni najednou vypadají jinak a mám pocit, že se i jinak projevují. Je hezké to sledovat.

Za Zahradnictvím stojí úspěšné duo Jarchovský-Hřebejk. Neměl jste obavy být součástí takového projektu?
Když jsem poprvé slyšel o tomhle projektu, vůbec jsem nevěděl, o co jde. Pár kolegů z divadla říkalo, že na tom budou spolupracovat. Když mi ale asi v půlce července nečekaně zavolali z produkce, jestli bych nemohl přijet na natáčení, že by mě pan Hřebejk rád viděl v této roli, málem jsem se radostí sesypal. To bylo skvělé! Ze začátku jsem tak cítil velké nadšení, ale pak taky respekt, že budu pracovat s takovými lidmi. Musím ale říct, že to šlo dobře, byl jsem u toho velmi rád a bavilo mě to. S panem Hřebejkem se pracovalo naprosto skvěle. Byla to jízda.


Ivan Lupták


Ivan Lupták a Anna Fialová


nahoru