Pohádkář

Tvůrčí tým

Scénář: 

Marek Epstein

Autorka předlohy: 

Bára Nesvadbová

Režie: 

Vladimír Michálek

Kamera: 

Martin Štrba
Hudba:

Roman Holý

Střih:

Olina Kaufmanová 

Zvuk: 

Radim Hladík jr. 

Kostýmní návrhářka: 

Tatiana Kovaříková 

Umělecký maskér: 

Zdeněk Fencl
Obsazení Anna Geislerová
Eva Herzigová
Jiří Macháček
Matěj Hádek
Anna Linhartová
Jiří Dvořák
Mariana Kroftová
Gabriela Míčová

Na počátku vyprávění je nalezeno na česlech vodní elektrárny tělo, o jehož identitě se dá jen spekulovat. Voda z něj ohlodala veškerá data. Kus masa. Kapitán Rott k velkému překvapení zjišťuje, že dvě z možných variant vedou ke stejnému muži (Mára). K muži, který žil zároveň dva životy, rozkročený mezi dvě ženy a dvě rodiny. Nitky okolností a faktů se začínají spojovat v jeho hlavě v mozaiku postupně vyplňující prázdný rám Márova života. Dvě ženy, jeden muž - dva charaktery.

Ze zdánlivě nesouvisejících osudů jeho lásek se postupně odvíjí klubko polopravd a intrik vedoucích k poznání, že skoro každý, kdo žil v blízkosti Máry, lháře a mystifikátora s velkým srdcem, měl důvod ho i nenávidět a snad i zabít. Despekt k němu cítí zprvu i kapitán Rott. Z fragmentárního vyprávění, achronologicky navlečeného na policejní vyšetřování, vychází najevo, že tělo nalezené na česlech elektrárny, může patřit komukoliv (dokonce i Rottovi samotnému).

Těžiště příběhu se začíná z oběti pozvolna přesouvat na vyšetřovatele. Rott cítí, že aby pochopil Máru, musí se nejprve Márou sám stát. Z vyslýchaných žen se pozvolna stávají vyšetřovatelé. Ony kladou otázky a detektiv na ně nedokáže nalézt odpovědi. Rottova zvědavost naráží na hranice jeho samotného, na hranice racionality, konvence a neschopnosti lhát. Jeho soukromý život, který se již před lety zhroutil, se žene k finální katastrofě, za níž zbývá už jen naprostá samota. Milovaný syn, se kterým tráví víkendy, se má se svou matkou a jejím novým přítelem navždy odjet do ciziny. Teprve ve chvíli, kdy Rott pochopí, kdo byl Mára, pochopí, že lež může být i cesta a řešení. Morálka nejsou hranice, které vymezil člověk člověku, ale hranice, které klade jen sám sobě. Aby mohl najít novou naději, musí se i on sám stát Pohádkářem, který se synem naplánuje budoucnost, jež se nikdy nestane. Musí si vylhat svět, který jim bude dávat smysl. Je to okamžik, kdy se Rott propojí s mužem nalezeným na česlech. Pochopí, že jedinou pravdou je láska, kvůli které se může i lhát. Protože jen Pohádkáři dokáží být v tomhle světě šťastní...

Fotogalerie

předchozí
Strana 1 z 2

nahoru