Teorie tygra

Tvůrčí tým

Režie a scénář: Radel Bajgar

Scénář: Mirka Zlatníková – Vopavová

Dramaturgie: Tomáš Feřtek

Kamera: Petr Koblovský
a Vladimír Holomek

Hudba: Jan P. Muchow

Architekt: Nora Sopková

Vedoucí produkce:
Romana Špiková

Kostýmy: Katarína Hollá

Střih: Jan Mattlach

Zvuk: Radim Hladík, jr.

Pomocná režie: Jiří Severa

Producent: Petr Erben

Obsazení

Jiří Bartoška

Eliška Balzerová

Iva Janžurová

Táňa Vilhelmová

Pavla Beretová

Jiří Havelka

Jakub Kohák

Arnošt Goldflam

Lucia Siposová

Jan Novotný

Komedie pro muže, kteří mají zkušenost s manželstvím, a pro ženy, které mají zkušenosti s muži.

Příběh šedesátiletého veterináře Jana, který toho už má dost. Poslední kapkou je dobrovolná smrt jeho tchána, kterému došly síly a trpělivost. Babička rozhodovala o dědově životě, stáří, i formě pohřbu. Nerespektovala nic, v dobré víře, že ona sama ví všechno lépe než on, a že to dělá pro dědovo štěstí. Janovi je jasné, že je na téže cestě. Babička rodinné stříbro předává svým dcerám, takže také jeho žena Olga se řídí babiččinou teorií malého dvorku a dlouhého biče a nezlomným přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona.

Janovi dojde, že dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako děda. Při vyšetřování sklerotického papouška napadne Jana způsob, jak se osvobodit: předstírat Alzheimera. Napřed uprchne symbolicky, sám do sebe, pak i fyzicky. Souhlasí s hospitalizací v ústavu pro duševně nemocné, odkud uprchne rovněž. Vydává se na cestu za plněním něčeho, o čem se domnívá, že to byly jeho sny.

Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky v obou případech odpovídající.

Film se v závěrečné třetině vyvine v roadmovie, kdy tři dospělí muži prchají a zjišťují, zda ještě vědí, že měli nějaká chlapská přání. Když jsou na konci zatčeni pro krádež stáda krav, pochopí, že svoboda není snadná. Zachrání je ženy, což není happy end, ale teprve začátek opravdového konfliktu, krize – a možná drobných stop katarze. Nakonec ale přece jenom pro všechny jakýsi druh částečného happy endu přijde.

Teorie tygra - reportáž

Teorie tygra - rozhovor Jiří Bartoška

Teorie tygra - rozhovor Eliška Balzerová

Teorie tygra - rozhovor Radek Bajgar

Teorie tygra - teaser

Teorie Tygra - Kino Trailer

Fotogalerie - Teorie tygra

předchozí
Strana 1 z 5

nahoru