Ztracen 45

Tvůrčí tým

Scénář a režie:

Josef Císařovský

Dokumentární film „Čapek Missing“ vypráví velký a skutečný příběh lásky mezi slavným českým malířem Josefem Čapkem a jeho ženou Jarmilou. Jejich vztah prošel těžkou zkouškou: Josef byl vězněn v nacistickém Německu letech 1939 až 1945 jako známý protifašistický bojovník. Těsně před koncem druhé světové války se jeho stopa ztrácí v koncentračním táboře Bergen - Belsen. Ačkoliv se má všeobecně vzato, že zahynul při tyfové epidemii v dubnu 1945, několik věrohodných svědků tvrdilo, že Josefa viděli po skončení války. Jarmila se proto vydává na dlouhé pátrání v poválečném Německu v letech 1945 až 1947. Svého muže však nikdy nenašla. Film je příběhem velkého milostného vzplanutí (1910-1920), postupného odcizení (1920-1938) a znovunalezení lásky (1939-1945) na pozadí válkou zničené Evropy.

Josef Čapek, malíř a spisovatel, autor velkého díla patřícího do zlatého fondu české moderní malby XX.století, ilustrátor, grafik, tvůrce významných literárních děl a pohádek, autor slova „robot“. Dnes se jeho olejomalby spolu s plátny Františka Kupky cení na aukcích jako nejvyšší dražená díla (deset až patnáct miliónů korun, cca šestset tisíc euro).

Jarmila Čapková, překladatelka francouzské literatury, výtvarnice.

Ukázka z deníku:
1948: „A nyní jen skládám účty. Tenkrát to byla hrozná, štvaná bolest. Jenže doufala v lepší. Teď je to bolest vědomá. Nesmazatelná bolest, kterou nelze ničím napravit. To proto, že jsem nesplnila dobře svůj úkol. Jak by mi asi bylo, kdybych věděla, že jsem nezůstala nic dlužna? Mohla bych poznat ještě radost? Nebo aspoň uspokojení? V tom, jak mě Josef objal po bratrově smrti, jsem pocítila, jak je citlivý na mou lásku. A já jsme neuměla otevřít srdce. Své i jeho.
A teď…, co bych řekla? Teď jsem tvoje milenka. Poprvé bych řekla – Ty! -.“

Po celý život si Josef a Jarmila vykali, jako by toto VY mezi nimi, již si měli být nejbližší, vytvářelo nepřekonatelnou zeď. A tak se ono poprvé vyslovené „TY“ na konci deníku stalo skutečnou symbolickou tečkou za celým příběhem. Pozoruhodný příběh lásky mezi Josefem a Jarmilou pokračoval i přesto, že se už nikdy nesetkali. Kdo by dnes dokázal zničit tři stovky obrazů Josefa Čapka tak jako Jarmila? Splnila tak Josefovo přání, že těchto tři sta děl nesmí přejít do jeho umělecké pozůstalosti. Jarmila je rozřezala na kusy a spálila. Spolu s nimi spálila i román, své celoživotní dílo, o kterém často psala ve svých denících.

Projekt „Čapek Missing“ má potenciál přepsat učebnice moderních českých dějin. Už několik generací se ve školách učí, že Josef Čapek zahynul v koncentračním táboře Bergen-Belsen při tyfové epidemii v dubnu 1945. Jarmiliny deníky však nasvědčují, že se vše mohlo odehrát jinak, než tvrdí tento obecně uznávaný předpoklad. Věrohodní svědci (a bylo jich několik: tlumočník britské armády, lékaři a ošetřující personál v německých léčebných ústavech) si Josefa pamatovali i po skončení druhé světové války. Jarmila se s řadou z nich setkala v letech 1945-47 během svých cest po sanatoriích severního Německa.

Projekt „Čapek Missing“ přináší nejen velký příběh lásky, ale zároveň i neobyčejné a dosud neznámé drama lidských vztahů v jedné z nejvýznamnějších českých uměleckých rodin první poloviny XX. století, v rodině bratrů Čapkových. Oba byli spisovatelé, starší Josef také malíř, mladší Karel dramatik. Mezinárodního věhlasu dosáhl mladší bratr, ale třeba celosvětově užívané slovo „robot“ je Josefův nápad, proslavený Karlem ve hře „RUR“. Josefova žena, Jarmila, vystudovala výtvarnou školu a překládala z francouzštiny. Josef o ni bojoval dlouhých deset let, pro matku Jarmily byl dlouho umělecká nula a nezajištěná existence. Když se začátkem dvacátých let konečně vzali a zanedlouho poté přišlo dítě, vše spělo k předvídatelnému konci, který potkává milióny jiných manželství. Ale osud jim nakonec připravil mnohem krutější zkoušku, dlouhou a s temným tajemným koncem.

Premiéra v kinech: 11. 9. 2014

Fotogalerie

Ztracen 45 - Trailer

Ztracen 45 - Spot


nahoru