„Ahoj, já jsem Korona“- dětská brožura a omalovánky ke stažení
Také se vás vaše zvídavá dítka neustále ptají, proč jsou teď věci tak, jak jsou?
Tedy:
- Proč nosíme roušky?
- Proč pracujeme z domova?
- Co je to za nemoc, kvůli které nemůžeme ven?
- Proč se pořád mluví o strachu o dědečky a babičky a jak hodně se máme všichni bát?
Právě se strachem a obavami, které se mohou v dětských hlavičkách usadit a o kterých ani nemusíme vědět, s nimi se snaží pracovat psychoterapeutka Lies Scaut a ilustrátor Steven De Soir v ilustrované brožurce „Ahoj, já jsem Korona“, kterou vám dnes nabízíme ke stažení.
Materiál je určen pro malé i větší děti. S malými jej probírá rodič, ale větší děti už si mohou vše prohlédnout, přečíst a zamyslet se nad otázkami samy. Nepochybujeme o tom, že jste dětem již sami vše vysvětlili a zpřísněná hygienická pravidla doma dávno zavedli. Tento materiál vám jako rodičům pomůže nejen dovysvětlit základní fakta na názorných obrázcích, které budou dětem bližší, ale také zachytit jejich myšlenky, nejasnosti, otázky a dětské emoce.
Jak se tedy o děti co nejlépe postarat?
- Děti, především ty v nižším věku, citlivě vnímají reakce, které pozorují u rodičů a jiných dospělých. Nejlépe jim tedy pomůžeme, když jako rodiče přistoupíme k pandemii s klidem a sebedůvěrou.
- Buďte upřímní a nesnažte se děti za každou cenu odstínit od faktů. Nemají-li děti dostatek faktických informací, mohou si často situaci představovat horší, než ve skutečnosti je. Neignorujte jejich obavy, ale najděte si čas s dětmi o epidemii pohovořit.
- Buďte pro děti dostupní. Děti, které tráví všechen čas v karanténě a bez jiných kontaktů, od vás budou potřebovat více pozornosti než obvykle. Smiřte se s tím a buďte trpěliví.
- Dodržujte zaběhlé zvyklosti, jak to jen jde. Dodržování pravidelného režimu představuje pro děti bezpečný rámec, který podporuje pocit normálnosti. Pomozte dětem, aby si pravidelně dělaly úkoly do školy nebo se v rámci možností věnovali svým obvyklým aktivitám. Netlačte je ale příliš – domácí pohoda je teď důležitější než striktní disciplína.
Pro nejmenší děti přikládáme odkaz na rouškové omalovánky a na video s plyšáky. Další tipy na práci s dětmi doma najdete např. na www.spoludoma.cz.
Věříme, že vám aspoň některý z nabízených tipů přijde vhod a pomůže vám doma děti zase na chvíli zabavit.
Máte-li sami nějaký zajímavý tip na webovou stránku nebo aktivity s dětmi, podělte se s ostatními. Napište nám a my je rádi zveřejníme! Předem za tipy děkujeme!