Co dělám, když nedělám? Pomáhám kamarádům v první válečné linii

Anna Leščenko je naše kolegyně z innogy, která na konci loňského roku založila sbírku a mezi svými kolegy a kamarády vysbírala téměř 60 tisíc korun. Pořídila za ně turnikety, bezpečnostní sluchátka a hemostatické obvazy a poslala je přímo na frontu. Její pomoc tím ale neskončila. Pokračuje dál a teď i vy můžete pomoci. Za Annou jsme se vrátili, aby nám řekla, co dělá, když nedělá.

Anno, co tedy děláte, když neděláte?

Musím se přiznat, že v posledním roce a půl mám pocit, že ve volném čase nedělám nic jiného, než sleduji zpravodajství. Čtu téměř vše, co souvisí s válkou na Ukrajině. Pro překonání pocitů nespravedlnosti, zlosti a občas i beznaděje se zapojuji do nejrůznějších projektů na pomoc Ukrajině. Počínaje sběrem svítidel a spacáků ve škole nebo aktivitami na webových stránkách Pomáhej Ukrajině, kde pomáhám ukrajinským maminkám v České republice. Snažím se pomoci, jak jen můžu.

Jaký je váš osobní příběh spojený s Ukrajinou?

Na Ukrajině jsem se narodila a strávila dětství, do České republiky jsem se přestěhovala v sedmnácti letech. Na Ukrajině (ve městě Čerkasy na řece Dnipro) zůstávají moji rodiče. Na západní Ukrajině bydlí má teta s rodinou. Rodinné a přátelské vazby pochopitelně zesilují mé emoce. Mám štěstí, že rodina a známí zůstávají v bezpečnějších regionech.

Popravdě motorem mých aktivit není má národnost, ale spíše znalost ukrajinské historie. Ukrajina bojuje za svou nezávislost vůči nerovnocennému protivníkovi po staletí. Ruské imperialistické nároky nemají žádné opodstatnění, z překrucování pravdy doprovázené cynismem ze strany ruského politického vedení se mi dělá špatně. Zní to banálně a dětinsky, ale pomáhám, protože jsem na straně pravdy.

Jak jsme psali v úvodu článku, v loňském roce jste jednu sbírku mezi kolegy organizovala. Jak to dopadlo?

Vlastně od začátku války se na mě obraceli kolegové a kamarádi, kteří chtěli nejen informace přímo z Ukrajiny, ale chtěli také pomoci napřímo. Jeden kolegy za mnou přišel a chtěl si být jist, že peníze, kterými přispěje, budou vynaložené účinně a že pomáhají opravdu tam, kde je nejvíce potřeba. Říkal, že by nejraději pomohl někomu konkrétnímu nebo přímo nějaké jednotce v první linii. Začala jsem tedy pátrat po známých a kamarádech, kteří byli na frontě. Nebylo to jednoduché, protože já nejsem aktivní na sociálních sítích. „Vypátrat“ tedy ukrajinské známé, se kterými jsem nebyla dlouho v kontaktu, nebylo vůbec jednoduché. Ale pomohla mi sestra. Její manžel má kamarádů na frontě více a také aktivně pomáhá. Dal mi kontakt na rodáka z mého města - Serhije Lysokoně.

Oslovila jsem tedy kolegy, které osobně znám. Povedlo se nám společně vybrat téměř 60 tisíc korun.

Na co přesně se vysbírané finanční prostředky použily?

To, jak celá sbírka dopadla, předčilo moje očekávání. Do sbírky se zapojilo přes 30 kolegů a podařilo se zajistit 10 turniketů (jedná se o škrtidla přizpůsobená polním podmínkám, voják s nim zvládne i jednou rukou rychle zastavit krvácení z končetiny), 19 bezpečnostních sluchátek (ty aktivně potlačují hlasité zvuky výbuchů a výstřelů, ale naopak zesilují tiché zvuky) a 16 hemostatických obvazů (obvazy jsou napuštěné speciální látkou, která okamžitě zastavuje masivní krvácení kdekoliv na těle, jsou také uzpůsobeny pro použití na bojišti) v hodnotě cca 60 tisíc korun. Začátkem prosince jsme zásilku poslali přímo na frontovou linii.

Jak pomáháte Ukrajině teď? Chystáte nějakou konkrétní pomoc?

Ano. Pokračuji, jsem i nadále v kontaktu s vojákem seržantem Serhijem Lysokoněm. V květnu jsem se ho opět ptala, čím bychom mohli pomoci. Rozhodla jsem se založit transparentní účet a opět cíleně pomáhat.

Kam půjdou peníze, které se povede ve sbírce vybrat?

Ne vše, co by si vojáci v první linii přáli nebo potřebovali, lze jednoduše dopravit přes hranici bez zdlouhavé administrativy. Proto opět za vybrané peníze koupíme zdravotnický materiál. Byla bych moc ráda, pokud by se povedlo ze sbírky zakoupit každému z jednotky Serhije Lysokoně hemostatický obvaz. V jednotce je celkem 100 vojáků. Pokud by se nám povedlo vybrat peněz více, zakoupili bychom opět turnikety i sluchátka.

Určitě mnoho čtenářů napadne otázka, jakým způsobem věci přímo na frontu dostáváte?

To je asi nejsložitější část. Předávám zásilku většinou uprostřed noci na brněnském autobusovém nádraží řidičům autobusu, kteří jezdí pravidelně mezi ČR a Ukrajinou. Za převoz humanitární pomoci peníze nechtějí. Na každou krabici dopodrobna vypisuji, co a v jakém množství je uvnitř zabaleno, raději ve třech jazycích. Minule jsem měla štěstí a můj kontakt (Serhij Lysokoň) byl schopný zajet přímo na pobočku přepravní společnosti v Čerkasech a krabici převzít.

Tentokrát to ale bude složitější. Vypadá to, že již bude nasazen v bojích a zatím buď netuší, nebo nesmí do telefonu prozradit, kam bude nasazen. Proto jsme se dohodli na tom, že krabici v Čerkasech vyzvedne můj táta a následně poštou pošle na pobočku co nejblíže místům, kde bude v ten okamžik jednotka Serhije. (směje se 😊) Ano, na Ukrajině teď perfektně funguje pošta!

Jakým způsobem se vám daří zůstávat s lidmi na frontě v kontaktu?

Serhij Lysokoň, nyní zdravotník v rotě Národní gardy, je kamarádem mého švagra z dětství. Znají se více než 20 let, hráli spolu fotbal. Později jsem zjistila, že Serhije zná osobně i můj otec.

Komunikujeme přes WhatsApp. Přiznám se, že když Serhij dlouho neodpovídá, jsem hodně nervózní a bojím se o něj.

Jak si dárci mohou být jisti, že peníze půjdou na uvedený účel a skutečně doputují tam, kam mají?

Po minulé sbírce jsem rozesílala e-mailem faktury o zaplacení zdravotních pomůcek, koupené pomůcky jsem pak rozložila a vyfotila. Mám i fotky vojáků přímo s naší pomocí Samozřejmě chápu jakoukoliv otázku vztahující se ke sbírce a ráda odpovím.

Celá pomoc měla i vtipné momenty. Ve chvíli, kdy Serhij přebíral pomoc, můj otec byl zrovna na návštěvě tady v České republice. . Moje sestra nás s tatínkem vyfotila. Tatínek tu fotku odeslal do skupiny svých kamarádů a najednou se ozval Serhij Lysokoň, že už ví, čí dítě jemu a jeho kamarádům pomohlo. S tatínkem máme odlišná příjmení a „poskládat toto puzzle“ nebylo jednoduché. Díky fotkám se to povedlo. Vtipné, ale vlastně i dojemné.

Do kdy je možné peníze posílat?

Peníze lze posílat do 21. června. Číslo transparentního účtu je 5091205003/0800.

Děkujeme za rozhovor!

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.