Homesharing: Daruji svůj čas

Náš kolega Michal Juřička se zapojil do odvážného projektu. Pomáhá rodině s autistickým dítětem. Vysvětlil nám, v čem jeho pomoc spočívá a jak celý projekt funguje.

Kamarád Radim

Homesharing je sdílená péče, kdy si jako hostitel pravidelně bereme klienta–dítě do péče na předem domluvený čas. Klient „dítě“ je osoba s mentálním či kombinovaným postižením. V mém případě se jedná o autismus. A pojem dítě je zavádějící. Proto ty uvozovky. Protože v mém případě mám kamaráda Radima, kterému je 33 let.

Homesharing byl převzat do České republiky z Irska, kde již funguje třicet let. V rámci homesharingu si jako hostitel převezmeme „dítě“ a jdeme třeba na procházku nebo si zajdeme do muzea na výstavu, případně za nepříznivého počasí jdeme k nám domů, kde děláme běžné věci.

Jde o to, že tím pomáháme rodině „dítěte“, která tak má více času na vyřízení svých, můžeme říci běžných, záležitostí. Třeba standardních pochůzek, mohou si zajít v klidu do obchodu, mohou se věnovat dalším dětem (zdravým), a především mají čas na odpočinek. Protože „dítě“ s autismem potřebuje neustálou péči.

Jak to celé začalo

Manželka studovala na vysoké škole speciální pedagogiku. Ta je zaměřena na práci s dětmi s různými postiženími (autismus, mentální retardace). V rámci praxe navštívila organizaci Mikasa, kde byla v přímém kontaktu s těmito „dětmi“. Po škole sice v oboru již nepracuje, ale o aktivitách organizace Mikasa má přehled. A tak se z Facebooku dozvěděla o projektu homesharingu, který v Moravskoslezském kraji rozjela právě Mikasa. Manželka se mě zeptala, zdali by nás tam mohla přihlásit, a já jsem ani minutu neváhal.

Jdeme do toho

Po přihlášení do programu homesharing jsme s pomocí organizace Mikasa prošli výukovým programem, kde především mě seznámili s autismem a připravovali nás na případné situace u těchto „dětí“. Pak už bylo jen zapotřebí nás s rodinou a „dítětem“ spárovat. Následně proběhlo pár schůzek, po kterých jsme si odsouhlasili, že do toho jdeme. V programu homesharing jsme již skoro rok a upřímně říkám, že to byl ten nejlepší rok, i přes covid.

Společný čas si užíváme

Nejvíce si užívám té chvíle, kdy vidíme Radima, který se nemůže dočkat, až za ním přijdeme a vezmeme ho ven. Radim totiž nikdy nezažil takovou standardní situaci, kdy jsme jako děti byli doma a kamarádi zazvonili, ať jdeme ven. S Radimem chodíme nejčastěji na procházky po okolí v Bělském lese, ale také jsme byli i dále, třeba ve Štramberku. V posledních dnech jsme navštívili i Velký svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic.

Maminka Radima si během času, kdy jej máme na starost, může odpočinout, zajít si v klidu do obchodu a vyřídit své věci. Po procházce si jdeme ještě na chviličku sednout s maminkou a vyprávíme, co jsme s Radimem právě zažili. Věřím, že i toto pomáhá mamince, která si s námi může popovídat o běžných věcech, a je to i pro ni zpestření.

Úplně jiný pohled

Radim mi dává nový pohled na svět. Na jeho otázku: „Proč ten čas tak rychle utíká“ dodnes nedokážu odpovědět. Zároveň se s Radimem odreaguji a vypustím myšlenky na práci.

Nejvíce mě těší, když nám Radimova maminka řekne, že je znatelně vidět, že se Radim uklidnil a neprožívá tolik změn nálad, a hlavně je šťastnější.

Důležité je si uvědomit, že děti s autismem vyjadřují své emoce jinak, než bychom je vyjadřovali my sami. Třeba když je Radim šťastný, začne z ničeho nic zpívat svoje oblíbené písničky od skupiny Kabát. Samozřejmě nezpívá potichu, je ho slyšet na celé kolo. Ale mě to nevadí, protože vím, že s námi je šťastný. Proto je potřeba si uvědomit, že i když se dítě chová nestandardně (křičí, pláče nebo se například nahlas raduje či si zpívá), neznamená to vždy, že je nevychované. Třeba se může jednat o dítě s autismem a takto vyjadřuje své emoce a pocity.

Prostě díky homesharingu jsme získali dalšího kamaráda a jeho rodinu.

Chcete to zkusit taky?

Je to velice jednoduché, stačí si říct, že mám volný čas, který chci darovat někomu dalšímu.

Pro to, abych se stal hostitelem, není potřeba žádné zvláštní vzdělání. Stačí se přihlásit pomocí jednoduchého formuláře na webových stránkách Mikasa (pro Moravskoslezský kraj).

Jste z jiného koutu České republiky?
Organizace, které zprostředkovávají homesharing po celé ČR, naleznete ZDE.

 

Aktuálně je přihlášeno více rodin s autistickým „dítětem“ než potenciálních hostitelů. Věřím, že třeba právě tímto článkem oslovím kolegy, kteří o projektu nevěděli a rádi se zapojí.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.