Pomáháme lidem dostat se z problémů

Víme, že doba není jednoduchá a že nárůst cen energií dostává některé domácnosti pod ekonomický tlak.

Proto se s Asociací občanských poraden (AOP) snažíme nasměrovat ty zákazníky, kteří mají problém s platbami za energie, k dostupné státní pomoci v podobě příspěvků na bydlení a dalších sociálních dávek. Za poslední rok jsme společně s AOP pomohli vyřídit státní pomoc na dražší energie už stovkám domácností ve finanční tísni.

Kromě samotných dotazů evidujeme především zvýšený počet požadavků na potvrzení o platbách či vyúčtování pro potřeby úřadů práce. Experti z AOP pak vedle konzultací a rad pomáhají příspěvky na bydlení nebo sociální dávky rovnou i vyřídit. V loňském roce se zabývaly poradny AOP více než dvaceti tisíci dotazy, které se týkaly dluhové problematiky. Konkrétní otázky k dluhům za energie řešilo přes pět tisíc klientů.

Pomoc funguje

Dobrou zprávu je, že v innogy neevidujeme v meziročním srovnání výrazný nárůst pohledávek ani dramatické zvýšení problémů zákazníků s platbami záloh za energie. Z toho vyplývá, že pomoc státu a neziskového sektoru funguje. Významnou roli také sehrává ochota a připravenost lidí šetřit. Se snižováním účtů za energie velmi pomáhá také mírná zima. Pokud se zákazník přece jen dostane do finančních problémů, důležité je, aby svou situaci začal co nejdříve řešit i s dodavatelem energií.

Celorepublikový společný projekt s AOP, v němž se zaměřujeme na pomoc zákazníkům, kteří řeší nejen své závazky u innogy, ale ocitli se i v dluhové pasti, trvá již tři roky. Takoví lidé se zpravidla neorientují ve vyúčtování energií, nerozumí svým pohledávkám a dlužným částkám nebo si neumějí správně nastavit priority při splácení či zajištění úpravy splátkových kalendářů. Mnohdy také narazili na praktiky tzv. energetických šmejdů. Ti způsobují problémy především lidem v hmotné nouzi, seniorům a zdravotně znevýhodněným občanům.

 

Asociace občanských poraden je nástupnickou organizací Sdružení pro vybudování sítě občanských poraden, které bylo založené v roce 1997. Nyní AOP sdružuje 34 občanských poraden, jejich detašovaných pracovišť a kontaktních míst, celkem v 80 místech ČR, které ročně zodpoví přes 79 tisíc dotazů v 18 oblastech.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.