Prostě běž a vyhraj startovné na NIGHT RUN Praha

innogy se v oblasti sportovního sponzoringu nezaměřuje na podporu individuálních kariér profesionálních sportovců. Zaměřujeme se na podporu aktivního trávení volného času širokou veřejností. Jsme spolehlivou energií českého rekreačního lyžování. Dodáváme také energii běžeckým závodům amatérů – innogy Winter Run a Night Run. Proto tu pro vás máme článek o běhání. 😉

 

Prostě běž 

V běhání najdeš vždycky vlastní příběh, ať jsi kdokoliv a vypadáš jakkoliv. Nezáleží na tom, jakého jsi pohlaví, národnosti, rasy ani kolik ti je. Spojuje nás jeden jazyk: běh. Nejde ani tak o samotný sport, jako spíš o způsob změny našich životů. Něco tak jednoduchého, jako je střídání jedné nohy s druhou, nám dává zázračnou schopnost chápat svět jinak. Stačí pohled a víme, že sdílíme podobný způsob vnímání odhodlání, vášně, útěchy, úspěchu, ale i pohodlnosti a odvahy.

Z běhání je obrovský trend, což dává vzniknout řadě specializovaných médií, obchodů, vybavení i odborníků. Někdy to až dělá dojem, že běhání je věda. Sloganem Prostě běž! tento mýtus, doufejme, boříme.

 

6 důležitých bodů

1. Motivace
Mít nějakou motivaci je nejzásadnější předpoklad pro to, aby člověk začal a vydržel běhat. Mít vidinu něčeho, co vás vyžene za každého počasí ven, a i když je to nepříjemné a bolí to, ve finále z toho máte dobrý pocit. Každý ten nepříjemný běh vás o trochu přiblíží cíli. Může to být cokoliv alespoň trochu reálného. Když už se té vaší vidině přiblížíte, zpřísněte ji. Většinu rekreačních běžců motivuje vidina hubnutí a zlepšení fyzické kondice.

2. Jdi na to postupně pomalu a s pokorou
Nechtěj všechno hned, stanov si reálné cíle, ať neskončíš zklamaný nebo zraněný. Začni běhat. Když tě to bude bavit, začni trénovat. Když tě to bude bavit, začni závodit.

3. Technika přijde sama
Existuje spousta návodů na to, jak by člověk měl nebo neměl běhat. Každý takový článek na to jde děsně vědecky a nabádá tě, ať našlapuješ na střed chodidla, na špičku, na vnější hranu a tak dále. Ale zase taková věda to není a technika tvého běhu se sama přizpůsobí s rostoucí kilometráží a rychlostí běhu. Tělo se přizpůsobí. Jak svaly, tak oběhový systém si zvyknou na běžeckou zátěž, zrychlíš se a postupně přirozeně přejdeš do běhu přes špičku. Ono se rychle ani jinak běhat nedá.

4. Sežeň si běžecké vybavení 
Tím jsou myšleny především boty. Běžecké boty. Na běhání se nehodí různé fitness a jiné sportovní boty. Takže pokud si s výběrem nevíš rady, nech si poradit. To je asi jediná věc, kterou má smysl v začátcích řešit.

5. Cvič 
Ne nadarmo se říká, že stejný čas, který strávíš během, bys měl věnovat i jeho kompenzaci. O protahování se a cvičení je na internetu materiálu spousta. Zaměř se na posílení středu těla a zároveň uvolňování svalů v oblasti bederní páteře a pánve. Právě tato oblast při běhu absorbuje velkou část nárazů. Vnímej, co tě bolí, odkud bolest vychází, a zaměřte se na uvolňování této oblasti. Sleduj po čase podrážky svých bot. I ony leccos napoví o tom, jak běháš, kde si ulevuješ, co přetěžuješ. Čas od času zkus navštívit šikovného fyzioterapeuta. Ideálně preventivně a dřív, než tě začne něco bolet.

6. Nepřežeň to
Tato rada se částečně kryje už s tou nabádající k postupnému běžeckému růstu. Nejedná se ale o přetrénován, či zranění. Běh je jenom tvoje hobby a zábava po práci. Nemusíš kvůli němu nutně překopat celý život, hodit přes palubu kamarády a všechno, co jsi měl doposud rád. Ne každého běhání zajímá, a když už si najdeš po několika měsících čas na to, že se sejdeš se starými známými a celou dobu mluvíš o tom, jak běháš, dost možná jim to bude vadit. Běháš kvůli sobě, a ne proto, abys měl o čem povídat kamarádům, kteří třeba ani neběhají a nezajímá je to. Běh je tvůj únik od problémů a odreagování se.

Běh není povinnost, je to dar. Rozběhni se! Pomalu nebo rychle, je to jedno. Prostě běž!

Jestli to uděláš, slibuji ti jedno: Běhání ti dá skoro všechno. Především kus tvého já.

Kolikrát běhat týdně?

Sedm je moc, jednou je málo a já často říkám, že 2x týdně běhat nestačí. Jak to tedy je?

Jeden den v týdnu. Lepší než nic, to jo. Ale pořád je to skoro nic. Budeš se trápit. Nic z toho mít nebudeš, spíš naopak. Když to přeženeš, tak se z toho budeš celý týden vzpamatovávat a nebudeš daleko od natažení nějakého svalu nebo jiného zranění. 

2x týdně nestačí, ale už je to lepší. Někdo říká, že nezemřeš při dobíhání autobusu. Ale dlouhodobě se vlastně nic nezmění, tvá fyzická kondice zůstane, tam kde je. 

3 dny v týdnu je přesně ta hranice, kde se to láme. Mezi 2x a 3x týdně je nebetyčný rozdíl, pamatuj si to! A pokud pár týdnů vydržíš, tak se z trápení stane vábení běhat více. Prostě dostaví se radost z pravidelného pohybu. Chceš běhat důstojně, rekreačně pětku nebo desítku. Toto je tvé tréninkové minimum. 

Jít 4x týdně tedy jít vícekrát běhat než neběhat, to už je podmínka pro ty, kteří směřují k půlmaratonu a delším běhům. Fyzicky se dostaneš do stavu, kdy jednotlivý běh tě ani neunaví, spíš nabije. Navíc můžeš, ale hlavně bys měl tréninky zpestřit různou vzdáleností typem, běhu a o víkendu si zaběhnout delší longrun. Řekl bych, že běh 4x týdně je hobíkovský ideál.

U pěti dnů se to obrací. Tady bys měl měla pečlivě plánovat a plánovat i dny odpočinku. 5krát běhají všichni, kteří se chtějí zlepšovat, vyhrávat své kategorie. Ti by ale neměli zapomínat, že běhání není jen o rychlosti, ale měli by si zařadit do některého z 5 dnů i pomalé běhy. Protože právě ty jim mohou pomoci zrychlit.

6 dnů je svým způsobem stejných jako těch 5, pokud znáš tvé tělo, víš, co chceš a třeba nabíháš objemy pro tvůj maraton za několik měsíců. Běžecká kondice roste s naběhanými kilometry, ale také správně proloženým odpočinkem a regenerací.

Běhat každý den tedy 7x týdně bezesporu lze. A znám běžce, kteří tak běhali i několik let. Mezi námi, určitě je to lepší než si dávat 5 piv každý den, ale musíš se smířit, že tě to nikam neposune. Budeš stagnovat.

Takže jaký je závěr pro naše rekreační běhání? Mé rychlé heslo 2x týdně nestačí podtrhnu a doplním o návodné otázky přímo pro tebe: 

  • Zaprvé: Řekni si, co od běhání očekáváš? Proč běháš?
  • Zadruhé: Co jsi ochoten kvůli běhání obětovat a co ne?
  • Zatřetí: Co je tvým konkrétním cílem? 

Podle cíle a tvých časových možností si stanov počet běhacích dnů. Začni s rozumem a pokorou. Lepší je běhat třikrát týdně stále než denně celý měsíc v kuse a pak se z toho léčit.

Eda Kožušník 
#prostebez

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů je zveřejněn na webové stránce innogy.cz/ochrana-osobnich-udaju/

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů je zveřejněn na webové stránce innogy.cz/ochrana-osobnich-udaju/

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.