Aquaplaning – i auta mohou surfovat

Aquaplaningem nazýváme ošemetnou situaci, kdy pneumatiky nezvládají odvádět dostatek vody z pod kol, čímž se před nimi vytvoří tzv. vodní klín (viz. obr.). Pokud řidič v momentě vytvoření vodního klínu neučiní přiměřené kroky, vůz doslova najede na vodní vrstvu, kterou před sebou tlačil a stane se téměř neovladatelným. Podmínky, ve kterých může k aquaplaningu dojít, přitom nemusí být nijak extrémní – vůz se může vymknout kontrole už ve chvíli, kdy je výška vodního sloupce na komunikaci vyšší než 3 mm. Běžně nastává v rychlostech vyšších než 80 km/h, ale v závislosti na stavu pneumatik a vozovky může nastat už v 55 km/h.

Ke vzniku aquaplaningu přispívá větší počet faktorů. Mimo rychlosti a hloubky vody také váha vozidla. Čím je vůz lehčí, tím je nebezpečí aquaplaningu vyšší. Důležité jsou také kola a pneumatiky. Nejkritičtějším faktorem je hloubka dezénu – v rychlosti 100 km/h musí kolo odvést přibližně 4 litry vody za vteřinu. Čím je dezén hlubší, tím více „prostoru“ k odvádění vody má pneumatika k dispozici.

Některé typy vzorků pneumatik prokazatelně odvádí vodu lépe než jiné. Nejlepší jsou hluboké drážky směřující k okrajům pneumatik. Šířka kol také hraje roli – při porovnání stejných modelů pneumatik od jednoho výrobce vykazují užší pneumatiky nižší pravděpodobnost. Nesmíme také zapomenout nahustit pneumatiky na optimální úroveň – přehuštěné pneumatiky mají nižší styčnou plochu s povrchem a menší přilnavost. Pokud jsou duše podhuštěné o více než 30 %, riziko aquaplaningu se také zvyšuje.

Jak aquaplaningu předcházet

Základem je přizpůsobit styl jízdy aktuálním podmínkám a stavu vozovky, obecně tedy zpomalit (minimálně o 1/3 rychlosti, kterou byste úsek projeli za standardních podmínek), vyhnout se prudkému zatáčení a dát si pozor na stojatou vody. K aquaplaningu může nesnadněji dojít během prvních pár minut deště – voda se smísí s prachem a olejem, které ležely na vozovce, a chvíli trvá, než je odplaví mimo komunikaci. Využijte stopy, které za sebou auta na mokré komunikaci zanechávají ve Váš prospěch – pokud někdo jede před Vámi a zanechává po sobě stopy, jeďte v nich, auto před Vámi již většinu vody odvedlo. Sledujte také, jak rychle stopy za autem jedoucím před Vámi (nebo Vaše vlastní ve zpětném zrcátku) mizí – čím rychleji jsou pryč, tím je riziko aquaplaningu vyšší. Jestliže kola před Vámi vystřikují vodu do výšky jako fontána, mějte se na pozoru.

Nikdy v dešti a na mokré vozovce nemějte zapnutý tempomat, pokud poháněná kola ztratí kontakt s vozovkou, zvýší se otáčky motoru, údaj o rychlosti bude nepřesný a kola se začnou protáčet. Tempomat budete muset v lepším případě vypnout a tím ztratíte drahocenný čas.

Když už

Kdyby Vás aquaplaning přece jen potkal, je důležité zachovat chladnou hlavu. Nebrzděte (nebezpečí smyku nebo hodin), nepřidávejte plyn (auto by mohlo prudce vyjet ve směru, kam je zrovna otočený předek) ani prudce nezatáčejte. Je potřeba pevně držet volant, povolit plyn a vyšlápnout spojku. Vůz zpomalí o vodní klín a opět nabude kontaktu s vozovkou.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.