Český lev oslaví 30. narozeniny s rekordním počtem filmů

Ceny Český lev České filmové a televizní akademie (ČFTA) budou v příštím roce potřicáté předány filmovým tvůrcům. Stane se tak v sobotu 4. března 2023 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v přímém přenosu České televize. Nominace budou vyhlášeny 16. ledna 2023 rovněž v přímém přenosu České televize.

Slavnostním večerem bude opět provázet režisér, herec a moderátor Jiří Havelka. Oporou mu bude zkušený tvůrčí tým v čele s režisérem Michaelem Čechem. Autory vizuálního stylu Českého lva jsou Jana Krchová a Ondřej Fučík.

„Kulaté 30. výročí oslaví Český lev s rekordním počtem filmů. Akademici z letošní produkce hodnotí celkem 129 snímků i televizních děl, které byly v premiéře uvedeny v letošním roce, a hlasují o udělení cen ve 21 statutárních kategoriích,“  uvádí výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská.

Přes 350 renomovaných filmových profesionálů hodnotí při 30. ročníku Českého lva 47 hraných celovečerních filmů. Z celkem 32 letošních dokumentárních filmů vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie 15 snímků, o kterých budou akademici v prvním kole hlasovat. Akademici také posuzují 16 televizních děl uvedených jak na televizních obrazovkách, tak na internetu. Českého lva si v březnu může odnést i některý z 9 animovaných filmů. O sošku usiluje také 10 krátkých filmů, které komise složená z akademiků vybrala z celkem 25 přihlášených filmů. Patnáctičlenné prezídium ČFTA pak oceňuje každoročně mimořádný přínos české kinematografii a může udělit i cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize.

Přímý přenos slavnostního předávání Českých lvů bude opět v rukách zkušeného režiséra Michaela Čecha, který ke slavnostnímu předávání cen uvádí: „Lvi se v přírodě dožívají deseti až čtrnácti let, v zajetí i dvaceti, Českému lvu je letos 30 let. Chceme, aby měl televizně lesklou srst, byl dost rychlý a elegantní. Vtipným scénářem se ho pokusí nakrmit Petr Kolečko a Jiří Havelka, oba se už se mnou o Lva v minulosti postarali a myslím, že s námi byla ta ne vždy přítulná šelma spokojená. Už se těšíme, až ho vypustíme z klece." Jiří Havelka bude v příštím roce moderovat Českého lva podruhé a ke své roli dodává: „Jak říká Michal, Český lev za sebou může mít prakticky i tři životy. Přesto nebo právě proto je na vrcholu sil. Těším se na další setkání s ním při příležitosti oslav jeho kulatin. Těším se, ale zároveň mám respekt, protože Český lev je nevyzpytatelný tvor a sebelepší příprava nezaručuje, že půjde všechno podle plánu. A o to vlastně jde.“

„V roce 2022 mělo svoji premiéru hned šest snímků, které koprodukovala naše společnost. Veškeré koprodukce jsou součástí úspěšného dlouhodobého projektu innogy – energie českého filmu.”

Martin Chalupský, ředitel komunikace innogy

České lvy by nebylo možné realizovat bez podpory stabilních partnerů. „V roce 2022 mělo svoji premiéru hned šest snímků, které koprodukovala naše společnost. Veškeré koprodukce jsou součástí úspěšného dlouhodobého projektu innogy – energie českého filmu. Ten má před sebou 18. sezonu a již mnoho let do něj také patří nádherný slavnostní večer v Rudolfinu. Už teď se těšíme na předávání Českých lvů a věříme, že naše filmy budou zase úspěšné,“  uvedl Martin Chalupský, ředitel komunikace innogy.

Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA ke zhlédnutí na www.ceskylev.cz/cz/filmy-online.

Kompletní informace o Českém lvu najdete na www.ceskylev.cz.Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.