Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cestování v bydlíku aneb tip na dovolenou v době covidové

Loňský rok byl poznamenán různými restrikcemi kvůli koronavirové pandemii, omezení se projevila i v oblasti cestování. Bohužel to vypadá, že ani rok letošní nebude ještě zcela návratem do normálu. Cestování v obytném voze (neboli bydlíku) může být proto řešením. Nejste vázáni na ubytovací kapacity a s ostatními lidmi se můžete potkat ve velmi omezené míře – jen při nákupech a na benzínce. Tak co, vyzkoušíte letos třeba i tuto variantu?

Co dělám, když zrovna nedělám

Inspirovat vás může kolegyně Katka Kotásková z back office iZS, která už absolvovala dvě dovolené ve vypůjčeném obytném voze a nemůže si je vynachválit.

Když jsme si předloni poprvé půjčovali na dovolenou obytný vůz, netušili jsme, jak moc je to návykové. Nikdy jsme necestovali s cestovkami, vše jsme si zařizovali sami, ale cestovat s vlastním domečkem dává svobodnému cestování ještě větší kouzlo. Ráno posnídáte v Rakousku v horách a večer už nocujete u moře v Itálii. Směr si měníte podle chuti, nálady i počasí. Takže se vám klidně může stát (jako nám), že místo do Francie nakonec dorazíte přes Itálii (dostali jsme chuť na italskou pizzu) do Chorvatska (příslib lepšího počasí u moře).

Bydlík ale není pro každého. Určitě ne pro toho, kdo si představuje čtrnáctidenní dovolenou na jednom místě na lehátku s knížkou a plnou penzí. Chce to dobrodružnou duši, které nevadí trocha nepohodlí a která třeba „zkousne“ i 24 hodin denně se dvěma puberťačkami na prostoru metráží odpovídajícímu s bídou jednomu obýváku.

Šikne se i šikovný partner, který si nejen troufne řídit větší vůz, ale dokáže i bez problémů vyřešit chemické WC, elektřinu nebo vyměnit vodu. A sem tam si i vlastním vercajkem poradit s drobnými opravami.

Když to všechno máte, je důležité nepodcenit předstartovní přípravu – vše řádně pozamykat a schovat. Zubní kartáčky, pastu a kalíšek jsme xkrát honili za jízdy po koupelně. Jindy jsme zase prchali v noci před deštěm (stáli jsme na luxusním místě u vody, ale bohužel na písčitém podloží), kdy nás místní domorodec v Polsku varoval, že „kiedy zacznie padać, odejdź szybko”, protože bychom se s tou naší váhou nemuseli vyhrabat. Takže ve tři ráno vyjíždíte v pyžamech najít si jiný plac. Nebo když si najdete parádní místo ve Slovinsku, kde je posezení, voda, elektřina zdarma, možnost vylít odpady, krásná příroda, nikde nikdo ... Až na kostel, který i v noci bije co hodinu 😊. Nebo naopak, kdy parknete přímo na hranici Slovinska s Itálií a večer začnete grilovat a přidají se k vám další cestovatelé ze Slovinska, Francie, Itálie, Chorvatska i Německa. Jedni přinesou víno, druzí pivo, třetí menší brikety na podpal...

Cestovat obytným vozem vám každopádně zaručí, že o zábavné a dobrodružné historky z dovolené nebudete mít nouzi. Zcela naplňuje i známou frázi, že samotná cesta může být cíl.

Chcete to taky zkusit s bydlíkem?

Pak je dobré stáhnout si aplikaci park4night (je jich více, my využívali tuto), kde najdete potřebné informace, jako například kde se dá zaparkovat (tzv. stellplatzy) zdarma (např. luxusní parking plac přímo v centru Gdaňsku) nebo s nějakým poplatkem, kde dolít vodu, vylít WC atd.

A nejdůležitější je samozřejmě zarezervovat si včas obytný vůz, pokud nejste jeho vlastníkem.

Jak se měla Katka v bydlíku? Prohlédněte si fotogalerii níže.

Výzva!
Co děláte, když neděláte?
Ozvěte se Lucii Brzoňové nebo Lindě Filuszové.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.