Co dělám, když zrovna nedělám?

Pilná Mája. Když se spojí Mája (Marie Slivoníková) a Pilná (Eva Pilná) vznikne tým, před kterým kapituluje kdejaký vrchol. Pokud potkáte kdekoliv v Beskydech usměvavou, štěbetající dvojici nadšených turistek, věřte, že tempo s nimi udržíte jenom chvilku. Jsou to totiž trénované horalky. Když jdou pomaleji, znamená to, že s nimi jde někdo další. V poslední době to bývají naši kolegové z innogy. A aby se necítili špatně, Pilná Mája jde v procházkovém módu.

Přesto, jak se dočtete, většina noviců po první procházce odpadá…

84563 výškových metrů – to je letošní bilance Máji při stoupání za vrcholy Beskyd. V celku to dělá 39 výstupů na Lysou horu (co týden, to minimálně jedna cesta), a navíc už pokořila ve výzvě 32 vrcholů Beskyd krásných 31. Ke splnění cíle jí schází Babia hora, jejíž výstup teď v době korony není úplně v jejích rukou (spíše nohou).

Fenomén Lysá hora
Ještě pořád nechápete, co na té Lysé všichni mají?
Nevadí.
Zavítáte-li do Beskyd, neváhejte a na vrchol vyšlápněte, zjistíte to sami.

Lysá hora (1323 m. n. m.)
někdy nazývána také královna Moravskoslezských Beskyd, si svůj titul opravdu zaslouží. Je nejvyšší horou v širokém okolí a díky výraznému vysílači na jejím holém (lysém) vrcholu je mezi ostatními kopci nepřehlédnutelná. Tradice pravidelných výstupů na Lysou horu sahá až do 19. století. Dnes patří k nejnavštěvovanějším vrcholům.

Neseď doma, pojď s Májou na Lysou

Děkujeme Pilné Máje za motivační rozhovor. A jenom nás trochu mrzí, že příběhy o čůrání proti kopci a jiná specifika jejich putování si jako správné dámy nechaly pro sebe. Nejdříve jsme si pod náš rozhovorový drobnohled vzali Máju a poté jsme u Evči ověřovali, zda se děvčata shodnou. Posuďte sami.

Máji, jaké to je, dotknout se po čtyřicáté sedmé vrcholku Lysé? Troufneš si odhadnout, kolikrát jsi už na Lysou vystoupala?
Stále je to krásný pocit. Člověk nechá všechny své starosti, trápení a pozemské záležitosti tam dole v kotlině a na vrcholu má úplně čistou hlavu. Tento rok bylo na Lysou 39 výstupů, 47 výstupů jsem zvládla od minulého roku od listopadu, kdy jsme se s Evkou rozhodly pokořit výzvu „každý týden na Lysou horu“.

Pamatuješ si svoje poprvé?
Poprvé jsem byla na Lysé asi ve 14 letech. Nějak jsem se rozhodla jít na Lysou, tak jsem šla, ale byl to tehdy výlet na celý den.

Co bys vzkázala těm, kteří po horách nechodí? Na co je můžeš nalákat?
Ať jdou se mnou. Není nic lepšího než po celém dni v klimatizovaném prostředí vypadnout ven na čerstvý vzduch. Čas a energie věnovaná sobě jsou nejlepší investicí.

Kde vznikla myšlenka, každý týden obout boty a vyrazit bez ohledu počasí, chuť či náladu?
To kolegyně Eva Pilná. Chodila každý týden na Lysou horu už kdysi dávno, a tak jsme oprášily tradici.

Na co myslíš, když jdeš?
Většinou na práci, na rodinu nebo úplně na nic. Pustím si audioknihu nebo hudbu a jen poslouchám. Doprovází mě Evka, takže poslouchám většinu trasy ji.

Vzdala jsi někdy výšlap?
Chuť jsem na to už měla, ale výčitky svědomí byly větší. Nejtěžší je, opravdu se vydat na cestu. Když už jste v lese na čerstvém vzduchu, tak to jde samo. Po několika výstupech se z toho stala závislost, takže když nevím, co s volným odpolednem, výšlap to jistí.

Kolik lidí už jsi s sebou na Lysou vzala?
To netuším. Ještě jsem k tomu zapojená do výzvy 32 vrcholů Beskyd, kde mi chybí zdolat poslední vrchol. Pak jsem letos v létě prošla Orlické hory a Krkonoše, takže těch lidí, kteří se mnou chodí po horách, je mnoho včetně rodiny. Je pravda, že když se mnou někdo vyrazí na výlet, většinou už po druhé nejde. Teda kromě Evy a Marianky od nás z Akademie.

Nějaká vtipná historka z cest?
Těch máme nespočet. Třeba když nás navigace na cestě do Polských Beskyd zavedla do lesa a z auta se nám stal obojživelník, kterým jsme museli překonat brod. Nebo když na Velké Rači přijdete na to, že se nedá platit kartou. Pak si člověk vzpomene na studentská léta, když jsme dávali euro k euru, abychom měli na troje halušky a pět piv. Na více nám nevyšlo. Hodně historek je taky ohledně počasí, protože to dokáže opravdu potrápit. Není nic neobvyklého, když kamarádka nese v batohu místo opalovacího krému ve 28 °C péřovou bundu.

A teď prostor pro Pilnou z naší dvojice. Také jsme se zeptali Evy…

Evi, kolikrát jsi byla na Lysé letos Ty?
Výstupy si nepočítám, takže nemohu říct přesné číslo. Ale myslím si, že se pohybuji někde mezi 20 a 30.

Jaký je Mája parťák na túry?
Mája je bezvadný parťák. Pokud jdeme delší trasu, hřebenovku nebo vyloženě vícedenní přechod, má naprosto perfektně zmapovanou trasu, takže se nemusím starat, na kterém rozcestníku kam jít. Když je cokoliv potřeba řešit, prostě jednáme operativně a nehrotíme situaci. S ní bych šla klidně na měsíc do Himalájí.

Mluví při výstupu?
Pokud si neřekneme, že jdeme vyloženě „na výkon“, což znamená, že nebereme pejska a snažíme se mít co nejkratší čas výstupu, tak mluví pořád. Poslední dobou pozoruji, že se už ani moc nezadýchává u dlouhých vět v příkrých kopcích. Tímto se ale pěkně měří progres v kondici, ze začátku jsme byly jako dvě funící lokomotivy.

Jaké jsou tvé důvody, proč chodíš po horách?
Ze začátku byl důvod mít odpoledne jen pro sebe a udělat něco dobrého pro tělo. Postupně se z toho stala závislost na endrorfinech a posouvání svých fyzických hranic. S jídlem ale roste chuť, a tak jsem do své záliby zapojila celou rodinu včetně dětí.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů je zveřejněn na webové stránce innogy.cz/ochrana-osobnich-udaju/

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů je zveřejněn na webové stránce innogy.cz/ochrana-osobnich-udaju/

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.