4 elektronické vychytávky, jež oceníte pod stanem i na pláži

Prázdniny jsou v plném proudu a pomalu se chystají přehoupnout do své druhé poloviny. Někdo preferuje dovolenou u moře na pláži, jiný nedá dopustit na léto na chalupě. Další pak dává přednost stanování někde u rybníka. Většina z nás se však nechce vzdát svých elektronických hraček ani o dovolené. Vybrali jsme pro vás čtyři vychytávky, které má vždy smysl přibalit do kufru nebo batohu.

Powerbanka vás nenechá bez vybitého telefonu

Achillovou patou dnešních smartphonů i tabletů a další elektroniky je výdrž baterie. Při běžném používání se u většiny smartphonů dostanete obvykle na den, u modelů s větší baterií na dva, výjimečně tři dny provozu. Pokud však zapnete navigaci nebo chcete například poslouchat hudbu či surfovat po internetu, můžete být bez šťávy už po pár hodinách. Nejsnazší cestou, jak zajistit prodloužení výdrže, je externí baterie, jinak také powerbanka.

Na trhu existuje velké množství powerbank, jež se od sebe liší kapacitou, konektory, provedením a dalšími doplňkovými funkcemi. Základním kritériem při výběru takové powerbanky by mělo být, jaká zařízení s ní chcete dobíjet a o kolik nebo kolikrát by měla být schopná vaše zařízení dobít. Od toho se bude odvíjet kapacita a konektory. Jednotlivé modely se ale od sebe liší i například rychlostí nabíjení, některé mohou nabídnout i bezdrátové nabíjení, kdy stačí telefon, který tuto funkci také podporuje, na powerbanku jen položit.

Základní powerbanky s nízkou kapacitou a nepříliš kvalitním provedením můžete koupit už za méně než 200 Kč. Poslouží vám však maximálně jako nouzové řešení, kdy budete vděční i za nabití o pár desítek procent. Pokud však plánujete používat powerbanku častěji nebo chcete nabíjet více než jedno zařízení, sáhněte po kvalitní powerbance s kapacitou alespoň 10 ‍000 mAh. Jejich ceny se pohybují kolem 500–600 Kč. Výkonné vysokokapacitní powerbanky, které již zvládnou nabít notebook, pak začínají na zhruba 1 ‍500 Kč.

Nabíječka, jíž nikdy nedojde šťáva

Ne vždy máte při dovolené přístup k elektronické zásuvce. V takovém případě jistě oceníte přenosnou solární nabíječka, s níž můžete přes vestavěné USB porty nabít svůj mobilní telefon, foťák, navigaci a další elektroniku kdykoli a kdekoli svítí slunce. Všechny solární nabíječky využívají ke generování elektrické energie fotovoltaický panel, jenž pracuje na stejném principu jako ten v solárních elektrárnách. Jen je přirozeně mnohem menší a také méně výkonný.

Existují dva základní typy solárních nabíječek. První variantou jsou nabíječky na přímé nabíjení. Jejich hlavní nevýhodou je, že postrádají možnost uložit energii na později a nabíjejí pouze ze slunce. Na druhou stranu však mívají dostatečně velký výkon, aby zvládly nabít i tablet nebo notebook. Takové nabití v závislosti na velikosti dobíjené baterie trvá zpravidla půl dne. O něco praktičtější, ale také méně výkonnější, jsou solární nabíječky s integrovaným akumulátorem. V podstatě se jedná o klasickou powerbanku, která je navíc doplněná o solární panel. Dobíjet tak můžete nejen ze slunce, ale i klasicky z elektrické sítě.

Cena solárních nabíječek se odvíjí především od jejich typu a výkonu, jenž je určující pro dobíjení, a nejčastěji se pohybuje od 2 do 20 W. Ceny těch nejméně výkonných nabíječek, které poslouží spíše jen jako nouzová záloha pro mimořádné případy, přitom začínají už pod 1 ‍000 Kč.

Diskotéka i u táboráku

K letním večerům u táboráku nebo na pláži hudba tak nějak patří. Ne každý však má hudební sluch nebo umí hrát na nějaký hudební nástroj kytaru. Proto je zapotřebí myslet i na reprodukovanou hudbu, k jejímuž přehrávání mnohdy poslouží mobilní telefon. Pokud posloucháte sami nebo v malé skupince, výkon jeho hlasitého reproduktoru může být dostačující. Pro velkou společnost to však nestačí.

Jako řešení se nabízí Bluetooth reproduktory, jež s telefonem jednoduše propojíte právě přes Bluetooth. Na trhu jich existuje nepřeberné množství od kousků za „pár korun“ s nízkou kvalitou zvuku a maximální hlasitostí podobnou té u telefonu až po pokročilé výkonné audiosystémy za desetitisíce, s nimiž si můžete troufnout i na uspořádání skutečné taneční party. Některé modely Bluetooth reproduktorů nabízejí i technologii pro párování jedním dotykem přes NFC, pokud to váš mobilní telefon podporuje. Pro použití u vody pak sáhněte po vodotěsném reproduktoru, o který se nemusíte bát, ani když se náhodou namočí.

Celá knihovna v ruce

Zážitek ze čtení papírové knihy elektronika ještě plně nepřekoná. Přesto má elektronická čtečka knih řadu nesporných výhod. V lehkém kompaktním těle si můžete vzít na dovolenou stovky knih, což oceníte zejména v okamžiku, kdy bojujete o každé deko, abyste se vešli do váhového limitu.

Jistě, knihy lze číst i v chytrém telefonu nebo v tabletu, ale elektronické čtečky mají v rukávu ještě jeden trumf. Elektronický papír s technologií e-ink potřebuje elektřinu pouze při změně obsahu stránky. Na jedno nabití tak můžete číst třeba měsíc. Samozřejmostí je i perfektní čitelnost na přímém slunci nebo možnost kdykoli si upravit velikost písma. To vám žádná kniha nedá.

Nejlevnější elektronické čtečky knih už pořídíte za přibližně 1500 Kč. Střední třída, kde již najdete funkce, jako je dotykový displej, LED osvětlení, předčítání knih v češtině nebo podpora audioknih, se pohybuje mezi 4 ‍000–6 ‍000 Kč.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů je zveřejněn na webové stránce innogy.cz/ochrana-osobnich-udaju/

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů je zveřejněn na webové stránce innogy.cz/ochrana-osobnich-udaju/

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.