Dalších pět tipů, které vám pomohou snížit váš účet za elektřinu

Zatímco v minulých tipech, jak ušetřit za elektřinu, jsme vybrali takové, které už přece jen vyžadují nějakou počáteční investici, tentokrát se bez takového výdaje do začátku obejdete. Tyto stačí pouze dodržovat a úspora se následně dostaví.

1. Šetrnější praní spoří energii

Moderní pračky umí kvalitně vyprat prádlo i při nižších teplotách a otáčkách. Na běžně zašpiněné oblečení vám postačí teplota 30 stupňů Celsia, při níž se ušetří přibližně polovina energie oproti praní při vyšších teplotách. Dalších úspor dosáhnete, pokud nebudete prádlo předpírat a použijete šetrnější programy s nižšími otáčkami. Současně také využívejte plnou kapacitu pračky, jež se většinou pohybuje kolem 75 % jejího objemu. Takový způsob praní je přitom nejen energeticky úspornější, ale současně i šetrnější. Vaše oblečení tak bude déle vypadat jako nové.

2. Správně umístěná a nastavená lednička

Ledničku nebo mrazák nikdy neumisťujte v těsné blízkosti radiátoru nebo jiného zdroje. Stejně tak jí nechte dostatek místa vzadu, aby byly větrací otvory dobře přístupné. Optimální teplota v ledničce by se měla pohybovat mezi 4–6 stupni Celsia a u mrazáku kolem –18 stupňů Celsia. Čím nižší teplotu nastavíte, tím více energie spotřebuje. Nezapomínejte však ledničku či mrazák také pravidelně odmrazovat. Zvýšená tvorba ledu, která je známkou příliš nízké nastavené teploty nebo netěsnících dveří, rovněž výrazně zvyšuje spotřebu energie.

3. Tlakový hrnec a odpovídající plotýnka

Ušetřit elektřinu můžete i při vaření na elektrickém sporáku. Základem je vždy si zvolit tu správnou velikost plotýnky, jež odpovídá hrnci. Nezapomínejte však také na pokličku. Bez ní se doba vaření prodlouží a spotřebujete až trojnásobek energie. Dobu vaření zkrátíte až o 30 % a ušetříte až 40 % energie i při použití tlakového hrnce. Plotýnku můžete vypnout ještě před dovařením a využít zbytkové teplo, aby tzv. došlo. Velkou výhodu máte v případě nádobí se sendvičovým dnem, které lépe akumuluje teplo a tento efekt je u něj ještě výraznější.

4. Pečte horkým vzduchem

Pokud vlastníte troubu, jež má horkovzdušnou funkci, je to rozhodně velké plus. Proti klasickému ohřevu shora můžete ušetřit 25–40 % energie. Stejného výsledku totiž dosáhnete už při teplotě nižší o 20–30 stupňů. Navíc přitom v případě horkého vzduchu můžete najednou péct i na více plechách. Stejně jako u sporáku pak platí, že když troubu vypnete před dopečením pokrmu, tak právě díky zbytkovému teplu tzv. dojde.

5. Nenechávejte spotřebiče ve standby režimu, odpojujte nabíječky ze zásuvky

Maličkostí, kterou můžete hodně ušetřit, je také odpojení spotřebičů, jež zrovna nepotřebujete, ze zásuvky nebo alespoň jejich tvrdé vypnutí. Navykli jste si vypínat domácí elektroniku, jako jsou televize, monitory, tiskárny či hi-fi soupravy, pouze do tzv. pohotovostního neboli standby režimu? V tom však, přestože nevykonávají žádnou činnost, stále spotřebovávají energii. Stejně tak nenechávejte v zásuvce nabíječky, protože i ty, když zrovna nenabíjejí, stále spotřebovávají malé množství elektřiny. Může se vám to zdát zbytečné a jako přijatelná daň za pohodlí rychlého zapnutí. Dodržováním tohoto pravidla však lze za rok ušetřit i několik stokorun. Uvádí se, že v rámci České republiky připadá jen na spotřebiče v tzv. pohotovostním režimu 8–10 % celkové spotřeby elektřiny.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.