Energetický štítek prozradí nejen úspornost spotřebiče

Pokud jste si v posledních letech kupovali novou televizi, pračku nebo ledničku, jistě jste se setkali s barevnou cedulkou s vyznačenou energetickou třídou. Jde o energetický štítek, který může pomoci s rychlým porovnáním spotřebičů energetické třídy stejné kategorie a tím k vybrání si toho nejúspornějšího a nejvýhodnějšího pro vaši peněženku.

Věděli jste, že domácnosti spotřebují rovnou čtvrtinu veškeré elektřiny v Evropské unii? Snaha snížit spotřebu elektřiny představuje i jeden z důvodu, proč před čtvrt stoletím přišla EU právě s energetickými štítky. Setkat se s nimi můžete u automatických praček, bubnových sušiček prádla, praček kombinovaných se sušičkou, ledniček, myček nádobí, elektrických i plynových trub, odsavačů par, televizorů, vysavačů, zdrojů světla a svítidel, ohřívačů vody, ale třeba i pneumatik.

Tím hlavním, co energetický štítek obsahuje, je energetická třída, která se vyznačuje na barevné škále od červené po zelenou. Stupnice se u různých typů spotřebičů liší a v současnosti se pohybuje od A+++ až po G. Zatímco například u ledniček je škála A+++ až D, pro televizory pak platí A+ až F.

 

Energetický štítek ale není pouze o energetické třídě, ale obsahuje i další užitečné informace. Společná je roční spotřeba energie, další se pak liší podle typu výrobku. U ledniček můžeme vyčíst například maximální hluk nebo celkový objem chladicí a mrazicí části. U myček se pro změnu dozvíte informace, kolik kWh elektřiny a litrů vody vás vyjde roční provoz myčky, jaký je maximální hluk i třída účinnosti sušení. U vysavače se nacházejí informace o maximálním hluku, třídě účinnosti čištění pro tvrdé podlahy a pro koberec nebo o třídě emisí prachu z vysavače.

Ale pozor! Už od března 2021 bude všechno jinak.

Pravidla EU se mění a trojice nejvyšších stupňů A+, A++ a A+++, kam patří většina dnes prodávaných spotřebičů, v nové verzi energetických štítků zmizí. Důvodem pro změnu je podle EU skutečnost, že současný systém s plusy je pro spotřebitele značně nepřehledný, a navíc nedostatečně motivuje firmy vyrábět energeticky úspornější výrobky.

V novém a přehlednějším systému budou existovat pouze třídy od A (nejúspornější) po G (nejméně úsporná). Zároveň se zpřísní kritéria pro jednotlivé třídy, takže dnes nejúčinnější spotřebiče třídy A+++ se propadnou do třídy B či C. Přesunou se však pouze papírově, neznamená to, že by byly méně úsporné než v současnosti. Smyslem je, aby se pro výrobce otevřel prostor pro nové, ještě úspornější inovace, jež by se mohly zařadit do nové třídy A.

 

Další zásadní novinkou je sjednocení energetické spotřeby pro všechny typy výrobku na kWh za rok a její zvýraznění ve střední části štítku. V pravém horním roku štítku pak bude umístěný QR kód, který spotřebitele přesměruje do nové databáze produktů EPREL (European Product Registry for Energy Labelling), v níž si může daný produkt snadno porovnat s jeho konkurenty. Možnost dalších dodatečných informací pak zůstane zachována.

V první fází od března 2021 se novinka týká pouze domácích ledniček a mrazáků, praček, kombinovaných praček se sušičkami, myček nádobí, televizorů, elektronických displejů a od září 2021 k nim přibydou světelné zdroje. Další skupiny spotřebičů pak budou pravděpodobně následovat v roce 2022.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.