FILMOVÁ NADACE: Autoři, neváhejte a posílejte svá díla. Blíží se uzávěrka nového kola scenáristické soutěže

  • Uzávěrka aktuálního kola soutěže je 28. února 2023
  • Nadace se mezi autory nových scénářů chystá rozdělit až 800 tisíc korun
  • Podle scénářů oceněných nadací dosud vzniklo 18 filmů

Přesně do půlnoci 28. února mohou renomovaní tvůrci i autoři prvotin přihlásit svá díla do jedné ze dvou kategorií scenáristické soutěže FILMOVÉ NADACE. Hlavní kategorie je určena všem scenáristům bez rozdílu věku, zatímco kategorie Hvězda zítřka nabízí příležitost pro začínající autory bez dosud realizovaného scénáře celovečerního filmu, kteří nepřesáhli věk 33 let. Vítězům obou kategorií je nadace připravena vyplatit celkem až 800 tisíc korun.

„Srdečně vyzývám všechny autory, aby přihlásili svá díla do aktuálního kola scenáristické soutěže. Scénáře s potenciálem brzkého převedení do divácky atraktivní filmové podoby opět vybere zkušený čtyřčlenný výbor nadace. Velmi mě také těší, že pokračuje intenzivní spolupráce všech tří partnerů nadace, tedy innogy, České televize a Barrandov Studio,“  uvedl Petr Tichý, předseda správní rady FILMOVÉ NADACE, předseda představenstva a generální ředitel Barrandov Studio.

Ocenění scenáristé dosud obdrželi šeky v celkové hodnotě téměř 12,5 milionu korun. Za 17 let činnosti nadace bylo podle jejich scénářů natočeno 18 filmů. V loňském roce mohli diváci v kinech zhlédnout dva filmy na základě scénářů podpořených nadací. Konkrétně to byla výpravná životopisná freska Il Boemo režiséra a scenáristy Petra Václava a vztahové drama Běžná selhání, které podle nadací oceněného scénáře Kláry Vlasákové režírovala Cristina Groşan.

Snímek Il Boemo byl nominován jako zástupce ČR do boje o Cenu Americké akademie filmového umění a věd Oscar a získal cenu kritiky na festivalu ve francouzském Arrasu. V Cenách české filmové kritiky zabojuje ve čtyřech kategoriích, mimo jiné jako nejlepší film. Do závěrečného klání o sošku Českého lva vstupuje s 11 nominacemi, opět i jako nejlepší celovečerní hraný film. Snímek Běžná selhání obdržel cenu za nejlepší režii pro tvůrce do 40 let na benátském festivalu. V Cenách české filmové kritiky je nominován v kategorii nejlepší scénář, v Českém lvu pak v kategorii nejlepší scénografie. Letos v létě by do kin mělo zamířit stylové road movie Brutální vedro. Scénář Alberta Hospodářského, který je zároveň i režisérem, nadace ocenila v kategorii Hvězda zítřka v roce 2020.

Výběrové řízení FILMOVÉ NADACE se koná jednou ročně a lze do něj zaslat dosud nerealizované scénáře celovečerních hraných filmů. Autoři mohou do soutěže poslat rovněž scénáře, na jejichž zfilmování jsou již domluveni s producentem. Do data uzávěrky aktuálního soutěžního kola ale nesmí být zahájeno jakékoli natáčení, a to včetně předtáček. Debutující autor, jenž nepřesáhl věk 33 let, si může sám zvolit, ve které kategorii chce soutěžit. Nelze však přihlásit jedno dílo do obou kategorií současně. Autoři se nemohou účastnit s jedním dílem opakovaně, a to ani po jeho přepracování. Členové výboru nadace hodnotí přihlášené scénáře bez znalosti jmen autorů.

Za přihlášení do soutěže se neplatí žádné vstupní poplatky. Podklady do soutěže, tj. scénář spojený s autorskou explikací a žádost o poskytnutí nadačního příspěvku, se posílají výhradně elektronicky na e-mail info@filmovanadace.cz. Podrobná pravidla pro zasílání prací a další informace o podmínkách pro poskytování nadačních příspěvků jsou dostupné na webu filmovanadace.cz.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.