Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Karlovarské filmové novinky

Cenu prezidenta za mimořádný přínos české kinematografii převezme na slavnostním zakončení 58. ročníku karlovarského festivalu Ivan Trojan.

Herec Ivan Trojan patří k nejobsazovanějším českým filmovým, televizním a divadelním hercům posledního čtvrtstoletí. Po absolutoriu na DAMU působil v Realistickém divadle a Divadle na Vinohradech, aby se v druhé polovině devadesátých let stal klíčovou osobností nově se formujícího hereckého souboru Dejvického divadla. Za titulní roli v dramatu Oblomov získal v roce 2000 Cenu Thálie, za úlohu v ikonickém představení této scény Ucpanej systém pak v roce 2012 Cenu Alfréda Radoka a za roli ve hře Petra Zelenky Fifty Cenu divadelní kritiky 2022.

Přelom tisíciletí je spojen se startem jeho strmé filmové kariéry. Pro film jej objevil režisér David Ondříček, role neurotického Ondřeje v jeho komedii Samotáři vynesla Ivanu Trojanovi první nominaci na Českého lva. Od této chvíle se Ivan Trojan nejen pravidelně objevuje na filmovém plátně, ale také na nominačním listu výročních filmových cen ČFTA. Je sedminásobným držitelem Českého lva za filmy Musím tě svést (2002, r. Andrea Sedláčková), Smradi (2002, r. Zdeněk Tyc), Jedna ruka netleská (2003, r. David Ondříček), Václav (2007, r. Jiří Vejdělek), Ve stínu (2012, r. David Ondříček), Díra u Hanušovic (2014, r. Miroslav Krobot) a Šarlatán (2021, r. Agnieszka Hollandová). Vytvořil také role ve filmech svého bratra, režiséra a producenta Ondřeje Trojana – Želary (2003) a Bourák (2020). S hereckým kolegou Jiřím Dvořákem patří ke kmenovým představitelům televizních i filmových titulů Jiřího Stracha – například ve válečném dramatu Operace Silver A (2007), pohádce Šťastný smolař (2012) nebo tragikomedii Osmy (2014). Největšího diváckého ohlasu se dočkaly dva díly pohádky Anděl Páně (2005 a 2016), film Anděl Páně 2 vidělo v kinech více než milion diváků.

Při příležitosti ocenění Ivana Trojana uvede karlovarský festival film Karamazovi. Součástí doprovodného programu festivalu bude mimořádné divadelní představení monodramatu Žáby, které pro Ivana Trojana při příležitosti jeho životního jubilea napsal a režíruje jeho dvorní autor Petr Zelenka.

Inspirace brutálně krásným Thermalem

„Letos znovu tradičně pracujeme s číslicí ročníku festivalu. Inspirací pro symbol 58. ročníku byl zjednodušený půdorys hotelu Thermal. Výsledkem je abstraktní černobílý kód jednoho čtverce a tří kruhů,“  říká Aleš Najbrt. „Tentokrát ale maximální zjednodušení bereme jako výchozí bod pro proměny symbolu v ikonické objekty z filmového světa a karlovarského festivalu. Brutalistní beton, křesla od Machoninových, krabice na filmové pásy nebo starou kameru,“  charakterizují letošní koncept autoři ze Studia Najbrt. Autoři vizuálu jsou Jonatan Kuna, Aleš Najbrt, Zdeněk Trinkewitz.

A my v innogy slavíme stovku

100 koprodukovaných českých hraných i dokumentárních filmů. Snímků, které jsou součástí našeho dlouhodobého projektu innogy – energie českého filmu. Filmů, které patřily do programu či hlavní soutěže karlovarského festivalu, jemuž dodáváme energii téměř třicet let. Oslavu spojíme s provozem našeho nového innogy Pointu u Mlýnské kolonády. Chystáme talk shows, recitály, dabingové studio a promítání ve filmovém koutku. Hned vedle innogy Pointu bude otevřena naše kavárna. Kromě kávy a tapas bude možné ochutnat také koktejly speciálně míchané pro innogy. Ti, co přijedou do Varů s rodinou, jistě ocení, že jsme na festivalovou neděli a pondělí přichystali divadelní představení Antonie Rašilovové a další program pro děti.

Autor fotek: Archiv KVIFF.

Fotogalerie

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.