Myslíme na zaměstnance

S Nicole Jelínkovou jsme si povídali o flexi úvazcích, home officech a o #innogystylu. Nicole se ve své práci zaměřuje na rozvoj zaměstnanců a diverzitu.

Nicole, co je náplní práce Vašeho oddělení?
V našem týmu se zabýváme především rozvojem zaměstnanců a manažerů, ale také diverzitou. V rámci diverzitních projektů podporujeme různé skupiny zaměstnanců tak, aby pro ně pracovní prostředí bylo příjemné, otevřené a respektující. Snažíme se dojít k rovnému zastoupení žen a mužů v manažerských pozicích. Dále podporujeme hendikepované zaměstnance a naše hendikepované klienty. Jsme hrdí na naše „Přátelská místa“, což je naše pobočková síť, která dokáže obsloužit klienta s jakýmkoliv typem hendikepu.

Co je vlastně projekt #innogystyl, který jste zavedli?
#innogystyl je o celkové životní rovnováze, do které patří samozřejmě i práce. Ale nejen ta. Hlavním pilířem tohoto projektu je proto flexibilita. Již před několika lety jsme zavedli pružnou pracovní dobu a home office. Snažíme se maximálně vycházet vstříc našim zaměstnancům; provádíme proto různé průzkumy spokojenosti. Z diverzitního průzkumu spokojenosti jsme mimo jiné zjistili, že zaměstnanci by uvítali možnost vzít dítě občas s sebou do práce. A to jsme jim umožnili. Výsledky dalšího průzkumu ze začátku roku 2019 ukázaly, že to byl krok správným směre. Potvrdilo se nám, že hlídání dětí, flexibilita práce a také problémy tzv. Sendvičové generace, tedy generace, kdy lidé stále ještě pečují o své děti a zároveň o stárnoucí rodiče, jsou témata, která naši zaměstnanci nejčastěji řeší. V návaznosti na výsledky dotazníku připravujeme workshopy, sdílecí skupiny, zajímavé besedy a podobné akce. V minulém roce jsme podpořili i iniciativu Pride Business Forum, která se stará o to, aby se ve firmách budovalo respektující prostředí pro všechny bez ohledu na jejich sexuální orientaci.

Jaké benefity nabízíte pro rodiče s malými dětmi?
Rodičům do tří let věku dítěte nabízíme navíc dva dny osobního volna, které mohou využít podle potřeby. Standardně jsou to tři dny, rodiče mají pět dnů. Máme kancelář s dětským koutkem. Nezajišťujeme hlídání dětí, nicméně koutek je velmi dobře vybaven, jak pro rodiče, tak pro děti, takže se snadno zabaví samy. Koutek má největší využití tehdy, když rodičům nevyjde hlídání nebo není možný home office. Časem bychom rádi počet dětských koutků v našich lokalitách navýšili. Tam, kde zatím není se snažíme kompenzovat nabídku alespoň nárazovými akcemi s celodenním hlídáním dětí.

Jaká je kapacita koutku?
K dispozici jsou až 3 standardně vybavená pracovní místa a kapacita herny je 5-6 dětí. O prázdninách bývá zájem větší. V předchozích letech jsme měli možnost zaměstnancům v Praze a Ostravě poskytnout o prázdninách program pro děti ve spolupráci s Baby Office. Musím říct, že tento program měl obrovský úspěch, děti i rodiče byli velmi spokojení. Tento rok proběhly podzimní prázdniny v innogy dokonce ve třech největších lokalitách.

Máte nějaké triky, jak na flexibilitu práce?
V rámci programu innogystyl jsme pořádali sérii workshopů na téma flexibilita. Řešili jsme, jak funguje home office, jak podpořit produktivitu práce a další. U některých pozic, vzhledem k charakteru práce, bohužel není home office možný. Ve většině našich kancelářských prostor máme open space, někde také shared desk policy, kdy zaměstnanci nemají svůj stabilní stůl. Důvodem je úspora místa, podpora home office a netradičních pracovních prostor. Díky této politice vznikl například Creative Space. Je to barevná místnost s různými kójemi, kam si člověk přinese notebook a pracuje podle potřeby. Ideální je také na týmové řešení projektů či pořádání workshopů.
Co se týče směrnic pro manažery, je velká část práce odvedena díky důvěře, kterou mezi manažery a zaměstnanci budujeme. Existují pravidla pro home office, ale v praxi je nejdůležitější skloubení pracovní náplně zaměstnance a právě důvěry. Někdo podporuje flexibilitu více, jiný méně.
Máme také zkušenosti s tím, že si zaměstnanci krátí a prodlužují úvazky podle toho, jak potřebují. Samozřejmě po domluvě a odsouhlasení nadřízeného.

innogy je jedním z partnerů Equal Pay Day, konference podporující rovnost platů. Jak to máte s rovným odměňováním u vás ve firmě?
Mzdy máme pro muže i ženy v zásadě stejné, které se řídí poměrně přísnými interními pravidly při jejich stanovování. Případné rozdíly jsou dané zkušenostmi, schopnostmi a dovednostmi individuálního zaměstnance. Abychom znali nejnovější trendy, podporujeme aktivity jako je Equal Pay Day.

Dáváte příležitost i maminkám, které u vás dříve nepracovaly?
Ano. Jsme otevření zkráceným úvazkům. Povedlo se nám to úspěšně vyzkoušet a máme potvrzeno, že to funguje. Vždy je to jen a jen o dobré vůli.
Nikdo nemá lepší time-management než maminka s malými dětmi. :-)  Kromě toho je nositelkou cenných znalostí a zkušeností. Toho jsme si u nás ve firmě dobře vědomi, a proto maminky podporujeme.

Chcete u nás pracovat?
Podívejte se na volná místa - možná hledáme právě vás!

Nicole Jelínková

Nicole Jelínková

V současné době působí v innogy Česká republika a.s. jako Specialista v oddělení People Development&Diversity. V oblasti vzdělávání dospělých se pohybuje od roku 2015, v innogy zajišťuje nabídku digitálního vzdělávání pro manažery i zaměstnance v podobě prezenčních kurzů a microlearningového portálu. Zajišťuje vzdělávací aktivity šité na míru potřebám jednotlivých oddělení a věnuje se projektům Diversity, kde podporuje rozmanité a respektující prostředí firmy, aby se každý cítil v innogy dobře.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.