Nepište scénáře do šuplíku

Modelář, Šarlatán, Kryštof a Tichý společník jsou názvy nových filmů, jež vznikly podle scénářů oceněných v soutěži FILMOVÉ NADACE a divákům se letos představí v kinech. K rozšíření počtu snímků natočených podle oceněných scénářů by mělo vést další kolo výběrového řízení nadace, které končí 28. února. Renomovaní tvůrci i autoři prvotin mají již jen několik týdnů na to, aby letos přihlásili svoje dílo do jedné ze dvou soutěžních kategorií. Ta hlavní je určena všem scenáristům bez rozdílu věku a kategorie Hvězda zítřka dává šanci začínajícím autorům ve věku do 33 let. Pro oceněné je připraveno až 800 tisíc korun.

„Všem autorům můžeme zaručit nezávislé a anonymní hodnocení a předem děkuji členům nadačního výboru za jejich trpělivou a precizní práci při pročítání všech přihlášených scénářů. Věřím, že se nám opět podaří vybrat kvalitní a tematicky pestré scénáře, které bude možné zfilmovat. Nadace letos slaví v plné síle jubilejní 15. sezonu, proto se velmi těším do Karlových Varů, kde budeme v době konání filmového festivalu předávat šeky vítězům,“ uvedla Helena Uldrichová, předsedkyně správní rady FILMOVÉ NADACE.

  • Uzávěrka aktuálního kola nadační soutěže je 28. února 2020
  • Mezi autory nových scénářů je nadace připravena rozdělit až 800 tisíc korun 

Ocenění scenáristé dosud obdrželi šeky v celkové hodnotě 10,3 milionu korun. Vloni měla premiéru černá komedie Teroristka režiséra Radka Bajgara, který svým scénářem zaujal nadaci v roce 2017. 

Psychologické drama Modelář se divákům představí 6. února. Scénář Petra Zelenky, jenž se ujal režie i produkce, nadace ocenila v roce 2015. „Podpora z nadace přišla ve chvíli, kdy byla samotná realizace Modeláře ještě značně vzdálená, takže pro mě jako autora představovalo ocenění v soutěži vítanou finanční, ale také i psychickou vzpruhu,“ řekl Petr Zelenka. 

Životopisně laděný snímek Šarlatán natočila polská režisérka Agnieszka Hollandová podle scénáře Marka Epsteina, s nímž u nadace bodoval v roce 2015. Světová premiéra se uskuteční v únoru na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu, kde byl snímek zařazen do sekce Berlinale Special Gala. V českých kinech budou moci diváci film zhlédnout od 26. března. Historické drama Kryštof zrežíroval Zdeněk Jiráský, scénář Kristiána Sudy podpořila nadace v roce 2016. Premiéra je naplánovaná na podzim. Rovněž během podzimu se do kin dostane tragikomedie Tichý společník. Scénář Pavla Göbla, který film rovněž režíruje, získal ocenění nadace v roce 2008.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.