Pozor na lumpárny energošmejdů

Obchodníci s deštěm, jinak také energetičtí šmejdi, se probrali z koronavirového útlumu (i když ani předtím rozhodně nezaháleli) a s plnou vervou se opět pustili do svých kejklí ohledně pochybné, nevýhodné, a navíc agresivní nabídky energií. Jejich drzost a vynalézavost jsou dlouhodobě známé, proto možná až tak nepřekvapí, že se vydávají i za zástupce naší společnosti innogy.

Přesto neuškodí si jejich dosud méně známě praktiky připomenout, aby bylo všem jasné, s kým mají co do činění. Tito podvodníci například sami volají velkým dodavatelům energií, vydávají se za jejich zákazníky a pokoušejí se od obsluhy získat informace o konkrétních smlouvách. Mnohdy si „hrají“ i na zástupce Energetického regulačního úřadu a České obchodní inspekce, případně zaměstnance pošty nebo distribučních společností. Ti všichni ale rozhodně tímto způsobem nekontrolují faktury ani neprodávají energie. Při „hraní si“ na doručovatele zásilky si pak bezostyšně místo předávacího protokolu nechají podepsat plnou moc k převodu energií nebo přímo smlouvu.

Zaměřují se na bezbranné

Šmejdi cílí především na seniory, hendikepované a sociálně znevýhodněné spoluobčany, jejichž důvěřivost se snaží za pomocí nekalých obchodních praktik, manipulativních triků i hrubého vyhrožování zneužít. Rozhodně není dobré se nechal ukolébat jejich úsměvy a upraveným zevnějškem, když zazvoní u dveří a bez pozvání se hrnou dovnitř. Jako nejlepší řešení se proto jeví vypoklonkovat je z domu a zároveň kontaktovat městskou policii.

Jeden důkaz za všechny. V Krnově musel vyhazovat tamní starosta šmejdy z paneláku, kteří tvrdili, že jsou zástupci innogy a více než osmdesátiletou paní se snažili lapit do svých sítí.

 

Pokud byste přece jen šmejdům sedli na lep, v innogy pro vás uděláme vše, co je v našich silách, abychom vám pomohli. Obrátit se můžete na naši zákaznickou linku s proškolenými specialisty nebo nám lze všechny podepsané dokumenty zaslat poštou či e-mailem. Navíc po obdržení výpovědi ještě obvoláváme naše zákazníky, takže i takovým způsobem se dá problematická smlouva zachytit. Ale co je hlavní: od smlouvy uzavřené s podomním prodejcem nebo po telefonu můžete bez sankce odstoupit do 14 dnů od jejího podepsání.

Novela jako bič na šmejdy

Naše společnost innogy už v této souvislosti podala trestní oznámení na neznámého pachatele a jasně se distancuje od všech šmejdských praktik. Organizujeme osvětovou kampaň, přihlásili jsme se k Deklaraci 2.0, která je namířena právě proti podvodnému jednání, a pokračujeme ve spolupráci s Asociací občanských poraden.

Právě před šmejdským jednáním by spotřebitele měla ochránit vládní novela energetického zákona, která zcela zásadně posiluje práva spotřebitelů. Jedním z nových nástrojů na jejich ochranu je zavedení povinné registrace zprostředkovatelů u Energetického regulačního úřadu. Dalším pak omezení platnosti plných mocí, zákaz uzavírání smluv na dobu určitou, které včetně případného prodloužení přesáhnou 36 měsíců, nebo zjednodušení a rozšíření důvodů pro jejich vypovězení. Zatím novela prošla ve sněmovně druhým čtením a směřuje do finální fáze schvalování. Tak snad už brzy zatneme šmejdům tipec.

Pokud máte se šmejdy jakoukoli negativní zkušenost, můžete se o ní podělit na webu www.smejdumzmar.cz, kde se navíc dočtete spoustu zajímavých a přínosných informací k této problematice.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.