Průzkum: Majitelé elektromobilů by se ke klasickým palivům už nevrátili

Není úplnou novinkou, že elektromobilům vyčítají jejich odpůrci kromě vysoké pořizovací ceny rovněž chybějící infrastrukturu, malý dojezd nebo pomalé nabíjení. Ti, kteří si již elektromobil pořídili, však netouží po návratu k benzinovému nebo dieselovému autu. Alespoň tak vyznívá nový průzkum společnosti Zap-Map mezi britskými elektromobilisty.

Z více než 2 ‍000 respondentů, kteří se průzkumu v listopadu 2020 zúčastnili, jich 91 % uvedlo, že nevidí žádný důvod, proč by se mělo vzdát svého elektrického vozu a vyměnit ho zpátky za auto na klasický pohon. Dalších 8 % si nebylo jistých a pouhé 1 % dotazovaných elektromobilita zklamala natolik, že touží po návratu k benzinu nebo naftě.

Většina respondentů přitom měla první zkušenost s elektromobilitou. Svůj první elektromobil vlastní 73 % z nich a 52 % dotazovaných si ho koupila v průběhu posledního roku. U řidičů elektromobilů a plug-in hybridních vozidel byla také vyšší spokojenost než u těch s benzinovým nebo naftovým motorem. V prvním případě dosáhlo skóre spokojenosti 91 ze 100, v druhém pak 72 ze 100.

Mezi auta s elektrickým pohonem s nejvyšším skórem spokojenosti patří Volkswagen ID.3 (100 %), BMW i3 (100 %), Kia Niro Plug-in Hybrid (100 %) Tesla Model 3 (96 %), Kia e-Niro (96 %), Hyundai Kona Electric (94 %), Renault Zoe (92 %) a Nissan Leaf (90 %).

muž u dobíjecí stanice elektromobilů„Náš poslední průzkum ukazuje výrazný a trvalý trend přechodu k čisté mobilitě. Důkazy ve prospěch elektrických vozidel jsou stále přesvědčivější s každým dalším naším průzkumem, a to i v tak těžkém roce, jakým rok 2020 bezesporu byl,“ komentovala výsledky Melanie Shufflebothamová, spoluzakladatelka společnosti Zap-Map.

Přesvědčit majitele automobilů se spalovacím motorem, aby přešli na elektromobil, však stále není pro automobilový průmysl úplně snadné. Tato data však ukazují, že jakmile to lidé udělají, zřídkakdy se ohlédnou zpět. Pro výrobce, kteří investují miliardy do čisté mobility ve snaze splnit stále zpřísňující se ekologické limity, je to jistě pozitivní zpráva.

Ačkoli v Česku oproti některým západoevropským zemím v zájmu o elektromobilitu zaostáváme, přesto prodeje rostou i na tuzemském trhu. Podle statistik Svazu dovozců automobilů bylo v České republice do konce listopadu 2020 prodáno 1 ‍739 elektromobilů a 1 ‍558 plug-in hybridů. V těchto počtech přitom nejsou zahrnuty automobily značky Tesla a některé další populární modely.

Na čistou mobilitu sázíme i my v innogy. Pokud vlastníte elektromobil nebo plug-in hybrid, případně o jejich pořízení uvažujete, můžeme vám dodat zařízení pro pohodlné nabíjení doma. Poskytovatelům nabíjecích stanic pak zařídíme servisní služby. Více informací naleznete na webu innogyemobilita.cz.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.