Rostoucí zájem o plynovou mobilitu nezastavil ani koronavirus

Stále více motoristů, kteří hledají ekologickou alternativu k naftě a benzinu, volí pohon na stlačený zemní plyn (CNG). Jeho celková spotřeba vloni překonala očekávání, když meziročně stoupla o 1,8 %. Do statistik v loňském roce také promluvila jeho zelenější varianta, tzv. bioCNG, tedy stlačený zemní plyn s příměsí biosložky.

Největší zájem byl o již zavedený stlačený zemní plyn, kterého se vloni spotřebovalo 90,4 milionu metrů krychlových, a to z celkových 92,954 milionu metrů krychlových. K tomuto výsledku přispěl zejména rostoucí zájem o využití autobusů na CNG v městské a příměstské hromadné dopravě. Na českých silnicích jich v současnosti jezdí už 1714, což představuje desetinu veškerého autobusového parku v České republice. O CNG je však zájem i mezi dalšími dopravci a běžnými motoristy. Podle údajů Českého plynárenského svazu u nás v současnosti jezdí přes 27 700 vozidel na CNG, a to je v porovnání s rokem 2019 nárůst o desetinu.

Vedle CNG mohli motoristé vloni poprvé natankovat i bioCNG. Přestože se v tuzemské plynárenské soustavě objevil teprve v průběhu roku, do konce prosince se ho prodalo 1,152 milionu metrů krychlových. Na plnicích stanicích innogy jsme ho s úspěchem nabízeli i našim zákazníkům. Biometan, který slouží jako přidaná biosložka, vyrábíme z biologicky rozložitelného odpadu v Energetickém centru recyklace Rapotín.

LNG plněníDalším pozitivním trendem vedle zájmu motoristů o bioCNG je i rostoucí poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) mezi nákladními dopravci. LNG nabízí oproti CNG při stejně velké nádrži třikrát delší dojezd, což se hodí zejména pro dálkovou přepravu. Musí se však skladovat v tepelně izolovaných nádržích při extrémně nízkých teplotách, a to je v porovnání se CNG přece jen technologicky náročnější. I přes tato specifika však jeho spotřeba meziročně stoupla o 57 % na 1,366 milionu metrů krychlových a počet provozovaných vozů s LNG pohonem se oproti roku 2019 zvýšil z pěti na šestatřicet.

S rostoucím počtem provozovaných plynových automobilů se průběžně zvětšuje i kapacita plnicí infrastruktury. Jen vloni přibylo v Česku 14 veřejných plniček na CNG a celkově jich mohou motoristé využívat už 219, To je pro zajímavost třetí největší počet mezi evropskými zeměmi. V případě LNG bychom se v příštích dvou letech měli dočkat rozšíření ze současných dvou veřejných plnících stanic až na desetinásobek.

Více informací o nabídce CNG od innogy naleznete na adrese www.innogycng.cz.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.