Staré plynové přípojky ožívají

2. dubna 2019

Pokud máte u domu přípojku na zemní plyn a nevyužíváte ji, je na čase zpozornět. Jak se blíží zákaz topení tuhými palivy v rodinných domech, v Česku výrazně roste zájem o ekologické vytápění zemním plynem.

Nevyužívaných plynovodních přípojek je v tuzemsku stále přes 300 tisíc. Ale zatímco ještě v roce 2016 Češi začali znovu využívat necelou tisícovku plynových přípojek, za poslední dva roky už to bylo téměř 12 tisíc oživených přípojek.

Zájem o vytápění plynem je plošný, přípojky lidé obnovují v celé zemi. Hlavním důvodem je výstavba nových rodinných domů v dříve plynofikovaných lokalitách a také fungující program tzv. kotlíkových dotací. Jak získat finanční příspěvek, zjistíte na webu Českého plynárenského svazu.

 
  Zájem o vytápění plynem je plošný,
přípojky lidé obnovují v celé zemi.
 

Aktivace tzv. mrtvé přípojky není náročná. Ze strany innogy je v podstatě vše nachystáno. Zájemce potřebuje pouze vybudovat rozvod plynu v nemovitosti a instalovat plynový kotel. Průměrné náklady na plynofikaci rodinného domu se pohybují, v případě existence otopné soustavy, na úrovni 60 až 110 tisíc Kč v závislosti na značce kotle a stavu komína. Veškeré informace naleznete zde.

Pokud nemovitost splňuje podmínky pro přiznání kotlíkové dotace, pak lze celkové náklady pomocí dotace snížit na úroveň okolo 20 tisíc korun.