Stovka scenáristů soutěží o 800 000 korun

Rok se nám s rokem sešel a do FILMOVÉ NADACE dorazila další várka, tentokrát 95 scénářů, jejichž 99 autorů má ambice uspět v pravidelně vyhlašované scenáristické soutěži. V hlavní kategorii své síly změří scenáristé bez rozdílu věku, v kategorii Hvězda zítřka pak autoři ve věku do 33 let, kteří dosud nemají realizovaný žádný scénář celovečerního filmu.

Autoři se tematicky zaměřili především na dramata všeho druhu. Následovaly díla ostatních žánrů, komedie, pohádky, rodinné filmy, fantasy a sci-fi a thrillery a detektivky. Vítězové si mohou rozdělit nadační příspěvky v celkové výši až 800 tisíc Kč.

Celkem 66 scenáristů obeslalo svými pracemi hlavní kategorii, 33 jich soutěží v kategorii Hvězda zítřka. Ze všech přihlášených se 50 účastní soutěže letos poprvé. Scénáře zasílali jako obvykle více muži, kterých bylo z celkového počtu 73. Nejmladší autorkou je čtrnáctiletá studentka, jež se do kategorie Hvězda zítřka přihlásila se souhlasem rodičů. Nejstaršímu žadateli je 80 let. Zkušenějších autorů (profesionálů) – například scenáristů, režisérů, dramaturgů nebo spisovatelů – je 60.

Prostudovat tisíce stran textu

Co bude dít s přihlášenými scénáři nyní? Začne je hodnotit čtyřčlenný výbor a každý z jeho členů přečte všechna díla z obou soutěžních kategorií. Během tří měsíců budou muset prostudovat bezmála 9300 stran textu. Členové výboru neznají jména autorů prací, které posuzují. To znamená, že všichni soutěžící mají stejnou šanci. Výsledky soutěže budou vyhlášeny počátkem července v době konání 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Nadace, společný projekt České televize, Barrandov Studia a innogy, letos vstoupila do 17. sezony a za dobu svého trvání podpořila už 112 scenáristů a 105 projektů částkou bezmála 12 milionů Kč. Během 16 let činnosti nadace bylo podle vítězných scénářů natočeno 16 filmů, kterým se dařilo na české i mezinárodní scéně.

Divákům by se během letošního roku měly představit další dva filmy natočené podle scénářů oceněných nadací. V září do kin dorazí výpravná životopisná freska Il Boemo, kterou bude následovat vztahové drama Běžná selhání.

Tak co vy na to, nezkusíte se také příští rok s nějakým originálním scénářem přihlásit?

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.