Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Také máte rádi knihy a smích Patrika Hartla? Pak je tu Dobrá zpráva!

Přesně před rokem padla poslední klapka natáčení komedie Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel podle stejnojmenné knižní předlohy. Máme pro vás DOBROU ZPRÁVU, kterou pro film složil Roman Holý.

„Původně jsme si písničku chtěli nadělit k premiéře a k Vánocům, teď jsme si ji nadělili jen k Vánocům. Radost z ní mám ale stejně velkou, klukům se fakt povedla,“ říká režisér i autor knižní předlohy Patrik Hartl. „Taky mi připadá, že dobrých zpráv není poslední dobou tolik, takže jedna navíc se může hodit.“

O čem je film a jak vznikala píseň?

Film je o čtyřech kamarádech, píseň s názvem Dobrá zpráva k filmu s hudbou Romana Holého proto nazpívala hned čtveřice zpěváků – Dan Bárta, Vojtěch Dyk, Matěj Ruppert a Vladimir 518. 

„Ve filmu mám obsazení snů, a i pro filmovou písničku jsem si vysnil ideální čtveřici zpěváků, které mám nejradši. Zavolal jsem Romanovi Holému, jestli by písničku nesložil. Vždycky jsem obdivoval jeho chytré funky vypalovačky. Roman se podíval na film, a když jsem mu řekl, jaké si představuju zpěváky, rovnou jsme se tím oba nadchli. Jsou to všechno jeho kamarádi. Mezi zpěváky je to podobný dream team jako ten herecký ve filmu, taková hudební Liga mistrů… Doufal jsem, že se Danovi, Vojtovi, Matějovi a Vladimirovi bude film líbit, protože jsem věděl, že to nejsou chlapi, kteří by dělali něco, co se jim nechce. A měl jsem ohromnou radost, když s chutí souhlasili,“ popisuje Hartl s radostí, jak se neobvyklá sestava dala dohromady. 

Text k písni Dobrá zpráva napsal Dan Bárta

„Dan vyšvihl text, ze kterého mi spadla čelist. K příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla přesně sedí, má odpich a vnitřní sílu. Danovu práci mám už roky moc rád. Je to citlivý básník. Jeho invence je obohacující. Jeho text není trudným povzdechem o scvrkávání varlat v krizi středního věku, ale výzvou k boji proti ní,“ doplňuje Hartl.

„Jako rozený sangvinik a vůbec veselá povaha píšu optimistické, přehledné a jednoznačné texty v řádu minut, nicméně tohle byl poněkud tvrdší oříšek. Patrik mi se svým neodolatelným úsměvem přikázal, abych se pokud možno vyhnul přílišné mnohomluvnosti a křiklavému básnění, jinak budu vyloučen z přepravy. Musel jsem se tím pádem trochu posnažit. Ale jako člověk se zkušeností s krizemi středních let se umím rychle otřepat a hbitě vyhovět. Samotný zpěv už byl jen oslavou přátelství, dobře vymyšlené melodie a práce jako takové,“ říká ke svému textu a k natáčenÍ sám Dan Bárta. 

Roman Holý složil hudbu, a když byl hotový text, obvolal zpěváky, aby přijeli k němu do studia v Sušici Dobrou zprávu nazpívat. „Vojta a Dan přijeli ze svých chalup, Vladimir ze svého výtvarnického ateliéru a Matěj z Prahy. Já přijel z chalupy v Jizerkách. Natáčeli jsme v létě, všichni byli zarostlí a nálada radostná, protože jsme se takhle pohromadě rádi viděli. Na místě pak rovnou vznikly i záběry pro klip. Kluci se rozparádili a s chutí u mikrofonů při zpívání blbli. Nijak jsem je nerežíroval. Doufám, že tu autentickou kamarádskou atmosféru ucítí i diváci klipu,“ vzpomíná Patrik Hartl. 

Ze samotného filmu zatím tvůrci zveřejnili pouze scénu z počátku příběhu, kdy se čtveřice kamarádů rozhodne splnit bláznivý úkol – svléknout se na veřejnosti do naha. Videoklip tak vůbec poprvé nabízí ukázky z hotového snímku a další herecké tváře. 

V hlavních rolích se představí Martin Pechlát jako Prvok, David Švehlík jako Šampón, Hynek Čermák bude Tečka a Karel ponese tvář Martina Hofmanna. Jejich ženské protějšky hrají Daniela Kolářová, Kristýna Boková, Jana Kolesárová, Petra Polnišová nebo Bára Poláková. 

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi ve středním věku přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou s téměř nesplnitelnými úkoly. Jak čtyřicátník zjistí, jestli je opravdovej chlap? Jak zabrání korozi svých ideálů, rozplynutí snů a scvrkávání varlat? Prvok, Šampón, Tečka a Karel se pokusí najít v sobě odvahu udělat pořádnou kravinu jako zamlada. Nebo aspoň odvahu za všech okolností říkat to, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč... 

K filmové podobě napsal Patrik Hartl i scénář a připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čeká i pár překvapení.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.