Vánoční světýlka zpříjemní čekání na Ježíška

Většina z nás se při předvánoční výzdobě spokojí s pár svítícími řetězy za okny, na balkoně nebo na zahradě. Bohatě zdobených domů s tisíci až desetitisíci světýlky, jak je vídáme převážně v amerických filmech, bychom nalezli v našich končinách jen pár. Proč se ale nepotěšit jejich krásou nebo se možná rovnou nechat inspirovat? Podívejte se, co si pro letošní sezonu připravili skuteční rekordmani ve vánoční výzdobě.

Za největší vánoční výzdobu u soukromého domu se musíme letos podle Guinessovy knihy rekordů vydat do města LaGrangeville v americkém státě New York. Když s tím v roce 1995 Timothy Gay začal, chtěl jen udělat radost své prvorozené dceři. K vyzdobení domu mu tehdy stačilo pouhých 600 žároviček. O pět let později však již bylo světýlek 5000, poté 73 000 a dnes tvoří výzdobu domu rodiny Gayových a přilehlého pozemků neuvěřitelných 670 000 světýlek. Každý rok tak musí Timothy, jeho manželka Grace a jejich děti Emily Raejean, Daniel Arthur a John Timothy začít s výzdobou již v září, aby vše stihli včas nainstalovat a nastavit.

Tento rok, kdy ve výzdobě domu slaví 25. výročí, je pro rodinu Gayových obzvláště důležitý. Kromě oslavy půlkulatého jubilea chtěli navíc v současné nelehké době vyslat i pozitivní zprávu pro své sousedy a celou komunitu. Proto do své výzdoby zařadili více než devět metrů dlouhý a téměř metr vysoký nápis „Merry Christmas“ vytvořený z 8 ‍000 světel, jež mohou svítit v jakékoli barvě, kterou si dovedete představit.

Tisícům vánočních světýlek na domě však propadla i řada Čechů. Přestože nejde o tak běžnou záležitost jako za oceánem, jejich výzdoba si v něčem nezadá s tou americkou. Skutečným králem mezi nimi je Václav Trunec z Chotovic u Litomyšle. Z dvou stovek žároviček před devatenácti lety se letos dostal na 66 300 žárovek a LED diod, které zdobí nejen samotný dům, ale i přilehlou zahradu.

Opět tak posunul svůj loňský rekord zapsaný v České knize rekordů Agentury Dobrý den, který měl hodnotu 60 665 barevných světel (36 852 barevných LED a 23 813 klasických žároviček), 27 156 metrů elektrických drátů a 322 trafostanic zapojených do 485 zásuvek.

Jistě si řeknete, že taková výzdoba je sice krásná na pohled, ale musí také spotřebovat spoustu elektřiny. Podle pana Trunce je však i díky použití úsporných LED světel spotřeba menší, než bychom možná čekali. Aktuálně se pohybuje kolem 6 kW, což je stejné, jako bychom měli zapnuté tři rychlovarné konvice. Přepočteno na peníze tak pan Trunec ke svému běžnému účtu za elektřinu za sezonu navíc prosvítí přibližně 6 ‍000 korun.

Pokud byste ho chtěli třeba příští rok trumfnout, nebo i když plánujete něco skromnějšího, pak vám jistě přijde vhod, že jsme v innogy našim zákazníkům zlevnili elektřinu o devět procent. 

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.