Začíná hodnocení v soutěži FILMOVÉ NADACE

Rok se s rokem sešel a máme tu další uzávěrku vyhledávané scenáristické soutěže FILMOVÉ NADACE, kterou innogy podporuje. Celkem se sešlo 111 scénářů od 119 žadatelů.

Tematicky to bylo hodně pestré, když namátkou dorazila dramata, komedie, pohádky, sci-fi nebo detektivky. Suma sumárum více než 11 tisíc stran textu. Vítězové se mohou těšit na nadační příspěvky v celkově výši až 800 tisíc korun. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v době konání 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který se uskuteční od letošního 30. června do 8. července.

Horor podle počítačové hry

Co ukázaly statistiky? Celkem 79 scenáristů obeslalo svými pracemi hlavní kategorii, 40 jich soutěží v kategorii Hvězda zítřka. Ze všech přihlášených se 59 účastní soutěže letos poprvé, což je téměř polovina. Přitom v kategorii Hvězda zítřka soutěží premiérově skoro tři čtvrtiny účastníků, konkrétně 29 autorů ze 40. Svůj podíl na tom mají studenti FAMU, kteří přihlásili sedm školních či absolventských děl. Scénáře zasílali jako obvykle více muži, kterých byly tři čtvrtiny. Nejmladší autorkou je patnáctiletá studentka, která se do kategorie Hvězda zítřka přihlásila s hororem inspirovaným počítačovou hrou. Nejstaršímu žadateli je 83 let. Zkušenějších autorů, například scenáristů, režisérů, dramaturgů nebo spisovatelů, je rovných 80.

Přihlášené scénáře bude nyní hodnotit čtyřčlenný výbor. Každý člen výboru přečte všechna díla z obou soutěžních kategorií. Členové výboru neznají jména autorů prací, které posuzují, všichni soutěžící tak mají stejnou šanci. Hlavními kritérii jsou originalita a kvalita zpracování scénáře.

Úspěchy doma i v zahraničí

FILMOVÁ NADACE letos vstoupila do 18. sezony a za dobu svého trvání podpořila už 117 scenáristů a 109 projektů částkou 12,5 milionu korun. Během 17 let činnosti nadace bylo podle vítězných scénářů natočeno 18 filmů, které sklidily četné úspěchy na české i mezinárodní scéně. V této souvislosti rozhodně stojí za připomenutí životopisný snímek Il Boemo o osudech skladatele Josefa Myslivečka, který zastupoval Českou republiku v oscarovém klání, získal šest sošek Českých lvů a stal se mimo jiné nejlepším českým celovečerním filmem roku 2022.

Divákům by se měl během letošního roku představit jeden snímek natočený podle scénáře oceněného nadací. V létě do kin zamíří stylové road movie Brutální vedro. Scénář Alberta Hospodářského, který je zároveň i režisérem, nadace ocenila v kategorii Hvězda zítřka v roce 2020.

Nechcete si také příští rok zasoutěžit s napsaným scénářem?

www.filmovanadace.cz

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.