Bubeníčkovi

Tvůrčí tým

Není mnoho umělců, na které by měla být Česká republika víc hrdá, než jsou dvojčata Jiří a Otto Bubeníčkovi. Světové renomé, jež mají špičkoví čeští tanečníci, se dá totiž v dnešní době přirovnat k těm největším oscarovým filmovým hvězdám. Ve světě tance jsou ojedinělým fenoménem, což není dáno pouze jejich identickou podobou, ale především silnými individualitami a charismatem, které z nich vyzařuje. Jména bratrů Bubeníčků se stala uznávanou a respektovanou značkou nejen v tanečním světě.

Život a umělecká kariéra každého z bratrů by vydaly na samostatný celovečerní dokument. Jiří a Otto Bubeníčkovi dnes patří mezi nejlepší tanečníky planety. Už roky jim tleskají ta nejslavnější divadla světa od milánské La Scaly po newyorskou Metropolitní operu. Bratři Bubeníčkovi pocházejí ze slavného rodu artistů a jako správné děti z cirkusové rodiny se narodili na cestách. Jejich rodiče, umělci specializující se na jízdu na jednokolce a balanc sklenic na noži, byli právě s cirkusem Humberto na štaci, když přišli jejich synové 7. října 1974 v malém polském městečku Lubin na svět.

I Jiří s Ottou měli být artisty, od útlého věku je k tomu rodiče vedli. V dětství se například objevili v malých rolích v seriálu Cirkus Humberto. Později při trénování si jejich profesorka z cirkusového učiliště všimla velkého pohybového nadání chlapců a doporučila je ke studiu na taneční konzervatoři. Ve dvanácti letech tedy talentovaní a pracovití bratři nastoupili rovnou do druhého ročníku. A velmi záhy bylo jasné, že v sobě oba nosí jedinečný potenciál a že z nich rostou velmi dobří tanečníci.

Taneční konzervatoř v Praze dokončili Jiří s Ottou v roce 1993, hledat angažmá ale nemuseli. Už rok před maturitou si jich totiž na prestižní mezinárodní baletní soutěži Prix de Lausanne, kde získali jedno z ocenění, všiml předseda poroty, slavný choreograf a šéf baletu Hamburské státní opery John Neumeier. Tehdy za nimi přišel a nabídl jim studia na škole a členství ve svém souboru. Bratři však na toto angažmá kývli až napodruhé - po dostudování pražské konzervatoře. Ze zajímavých nabídek z celého světa si vybrali právě tuhle.

V Hamburském baletu, jednom z nejlepších světových tanečních souborů, stoupaly jejich kariéry velmi strmě vzhůru. O dva roky později povýšili na sólisty, několik let poté na první sólisty souboru. V zahraniční konkurenci si tvrdou prací vydobyli skvělé mezinárodní renomé.

Během let oba bratři posbírali mnoho věhlasných mezinárodních ocenění. Jiří v roce 2002 získal i velmi prestižní cenu Benois de la Dance - jakéhosi baletního Oscara. V roce 2006 přešel Jiří z Hamburku do souboru drážďanské Semperovy opery, kde je prvním sólistou, Otto i nadále tančí na pozici prvního sólisty v Hamburském baletu. Oba pracují s choreografy zvučných jmen, hostují na nejvýznamnějších divadelních scénách, jsou zváni na galakoncerty a festivaly po celém světě.

Všestranní umělci si v průběhu své kariéry přibrali i další obory. Jiří se vedle tance velmi úspěšně věnuje choreografii, vytváří díla pro slavné světové soubory a velké scény (New York City Ballet, Mariinsky Ballet Theater atd.), Otto se zase zabývá skládáním hudby, scénografií, vymýšlí návrhy kostýmů. Na svém kontě mají bratři rovněž producentskou činnost. Vedou a organizují příležitostný taneční soubor Les Ballets Bubeníček, který je složen z předních evropských tanečníků, jež kolem sebe seskupili. Zájem o jejich představení je obrovský. Dvě gala, která měli v lednu 2014 v pražském Národním divadle, byla během pouhých několika hodin do posledního místa vyprodána.

Na podzim roku 2014 Bubeníčkovi oslavili své čtyřicátiny. Divadelní sezóna 2014/2015 byla pro bratry tou poslední. Oba ve vyzrálé umělecké taneční formě a na absolutním vrcholu, jedinečná příležitost vše zdokumentovat. Pro většinu tanečníků by znamenali čtyři křížky konec umělecké kariéry, ne tak v případě Bubeníčků. Ti jen uzavřeli jednu životní etapu a jejich vrcholná interpretační kariéra se postupně mění do neméně zajímavého tvůrčího období.

Bubeníčkovi - fotogalerie


nahoru