Konec energošmejdů je na dosah. Od ledna se mění pravidla hry

S takzvanými energošmejdy, nepoctivými zprostředkovateli na trhu s elektřinou a plynem, se setkáváme i u nás v innogy. Týdně totiž řešíme desítky stížností týkající se jejich kejklí. Často se jedná o případy podvedených seniorů, kterým hrozí mnohatisícové sankce. Tomu by však mohl být konec. Od ledna začne platit novela energetického zákona, která má vyřešit právě problém energošmejdů a výrazně rozšířit ochranu spotřebitelů.

Neznamená to, že všichni energošmejdi zmizí jako mávnutím kouzelného proutku hned začátkem ledna. Novinkou je ale povinný registr spravovaný Energetickým regulačním úřadem, do něhož se musí každý zprostředkovatel od července 2022 zapsat. Spotřebitel si tak bude moci jednoduše dohledat, jestli zprostředkovatel, který ho oslovil, je zapsaný v registru a splnil všechny základní požadavky jako vzdělání, spolehlivost a bezúhonnost. Zprostředkovatelé musí také vždy vystupovat sami za sebe a nevydávat se například za zaměstnance innogy, jiných energetických firem, nebo dokonce úřadů. Pokud se budete cítit poškozeni, snadno se pak dovoláte pomoci.

Než se pročistí trh od všech těchto obchodníků s deštěm, sice ještě chvíli potrvá, už od ledna se však výrazně posílí práva spotřebitelů. Nově bude například platit zákaz uzavírání smluv na dobu určitou na déle než tři roky, a to včetně případného prodloužení. Rozšiřují se také možnosti, za nichž může zákazník bez postihu vypovědět smlouvu na dobu určitou. Spotřebitel bude mít také právo vědět, kdy přesně mu končí závazek ze smlouvy, nebude tak již hrozit, že nevědomky propásne vhodný okamžik pro vypovězení smlouvy.

Jednou z nejčastějších nekalých praktik energošmejdů je také uzavírání smluv tzv. distančním způsobem, nejčastěji buď u zákazníka přímo doma, nebo po telefonu. Přitom lidem hrozí, že jakýmkoli vyřčeným souhlasem po telefonu ve skutečnosti uzavřou novou smlouvu, a když se ji snaží vypovědět, hrozí jim mnohatisícové pokuty. To však novela mění a nově tak může zákazník odstoupit od smlouvy, která byla uzavřena tímto způsobem nebo mimo obchodní prostory dodavatele, bez jakékoli sankce až do 15. dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu.

Nadále buďte ve střehu

Šmejdi však často zneužívají i plné moci a smlouvy o zprostředkování. Sami vyberou podvedenému spotřebiteli nového dodavatele a jeho jménem s ním uzavřou smlouvu. Nevadí jim ani to, když už jednu smlouvu má, takže mu hrozí pokuta z obou stran. Pokud dnes spotřebitel takovou plnou moc podepíše, nikdy si nemůže být jistý, zda ji zprostředkovatel za pár let nevytáhne ze šuplíku a všechny trable nezačnou nanovo. Novela nejen že zavádí pravidla, jaká musí smlouva o zprostředkování mít, ale spotřebitel ji může stejně jako plnou moc kdykoli vypovědět. Pokud to neudělá nejpozději do šesti měsíců, zanikne sama.

Všechny tyto novinky spotřebitelům ulehčí život a my v innogy je jednoznačně vítáme. Současně ale nabádáme k opatrnosti. Novela vstoupí v platnost až za pár měsíců a energošmejdi si budou chtít do posledního okamžiku utrhnout co největší kus z koláče. Buďte proto opatrní. Nenechte se nalákat na podezřele výhodné nabídky elektřiny a plynu a nic bez rozmyslu nepodepisujte.

Pokud máte podezření, že se zprostředkovatel vydává za zaměstnance innogy, kontaktujte naše zákaznické centrum na bezplatné telefonní lince 800 11 33 55 nebo prostřednictvím portálu innosvět. A pamatujte si, že zaměstnanci innogy nikdy neprovádějí odečty elektřiny nebo plynu.

 

Upozornění
Tento článek byl publikován již před více než 3 měsíci.
Zmiňované informace o nabídce, ceně, případně o spolupráci, již nemusejí být aktuální.
O aktuálních obchodních nabídkách se ‍přesvědčte na ‍stránkách innogy.cz.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.