4. července 2019

Alois Švehlík získá innogy Modrou kostku

  • Ocenění za jedinečný výkon v hlavní roli ve filmu Na střeše
  • Již čtrnáct filmových osobností se stalo držiteli innogy Modré kostky
  • Do ojedinělého projektu innogy – energie českého filmu patří více než 70 celovečerních snímků

Bývalý středoškolský profesor českého jazyka s cigaretou nalepenou na rtu ukazuje bez skrupulí vztyčený prostředníček. Hláškující postarší muž, jehož pokus o postupné sbližování s vietnamským mladíkem přináší řadu tragikomických situací, ale i překvapivých zvratů. Právě za ztvárnění postavy Rypara ve snímku Na střeše v režii Jiřího Mádla se letošním držitelem innogy Modré kostky stal herec Alois Švehlík. Jako čtrnáctý v pořadí si odnese symbolickou kostku vybroušenou z modrého polodrahokamu lapis lazuli. Slavnostní předání se uskuteční v pátek 5. července v podvečer na úvod akce pro návštěvníky 54. mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, kterou pořádá innogy na Mlýnské kolonádě.

„Herecký výkon Aloise Švehlíka je důvodem, proč stojí za to vidět film Na střeše vícekrát. Postava v jeho podání je zcela autentická i jedinečná. Svým úsporným herectvím dokáže Alois Švehlík vyjádřit vše. Ať už jde o životní skepsi, radost ze života, zklamání, smysl pro humor i férovost nebo dobře ukrývanou dobrotu člověka,“ uvedl Martin Herrmann, předseda představenstva innogy ČR.

„Rypar je živel, který rozhodně nepatří do starého železa nebo třeba s fajfkou a bačkorami na vejminek. A to přesto, že občas tápe a objednává si jeden počítač a k němu dva fejsbuky. Jeho neotřelé sbližování s mladíkem Songem v sobě obnáší jak rovinu humornou, tak i tu vážnější, protože život takový už prostě je,“ říká o své roli Alois Švehlík.

innogy Modrou kostku uděluje energetická skupina od roku 2006 za mimořádný umělecký výkon ve filmu, který koprodukovala v rámci dlouhodobého projektu innogy – energie českého filmu. Loni toto ocenění obdržel Jiří Vejdělek za režii road movie Tátova volha. Dalšími držiteli jsou například Tatiana Vilhelmová za roli Olgy v hořké komedii Teorie tygra, Kryštof Hádek jako Kobra v sociálním dramatu Kobry a Užovky, David Ondříček za kriminální drama Ve stínu, Kamila Magálová coby Helena v komedii Líbáš jako ďábel nebo Eliška Balzerová, představitelka babičky Vilmy v komedii Ženy v pokušení.

innogy je koproducentem více než 70 českých filmů a již 24 let dodává energii karlovarskému festivalu. Celková částka, kterou innogy vložila do rozvoje tuzemské kinematografie pro rok 2019, přesáhla 25 milionů Kč. Kromě filmu Na střeše jsou letošními snímky innogy černá komedie Teroristka Radka Bajgara, jež měla premiéru v dubnu, dále pak válečné drama Nabarvené ptáče Václava Marhoula (premiéra v září) a komedie Poslední aristokratka Jiřího Vejdělka (premiéra v říjnu).

Rádi vám pomůžeme, smlouvu vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů je zveřejněn na webové stránce innogy.cz/sluzby/ochrana-osobnich-udaju/

Rádi vám pomůžeme, smlouvu vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů je zveřejněn na webové stránce innogy.cz/sluzby/ochrana-osobnich-udaju/

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné - jste v pořadí

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.