1. října 2019

Konsorcium investorů vedené Macquarie zvyšuje podíl v plynárenské distribuční síti na 100 %

Konsorcium vedené společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), do nějž patří British Columbia Investment Management Corporation (BCI) a Allianz Capital Partners zastupující pojišťovací společnosti skupiny Allianz, úspěšně zvýšilo svůj podíl ve společnosti innogy Grid Holding (iGH) na 100 %. Dokončení transakce, která byla ohlášena v dubnu 2019, přichází poté, co Evropská komise schválila akvizici většinového podílu ve společnosti innogy ze strany společnosti E.ON. iGH vlastní společnost GasNet, která provozuje největší distribuční síť zemního plynu v České republice, a také společnost GridServices. Od této chvíle již nejsou společnosti GasNet a GridServices součástí skupiny innogy.

Jiří Zrůst, Senior Managing Director ve společnosti MIRA, jménem konsorcia uvedl: „GasNet je důležitou součástí energetického prostředí v České republice a tato návazná investice je logickým vyvrcholením partnerství, které s innogy začalo v roce 2013. Těšíme se na pokračování úzké spolupráce s vedením a zaměstnanci, díky níž zajistíme bezpečné, spolehlivé a efektivní fungování plynárenské distribuční sítě.“

Priorita: bezpečná, spolehlivá a efektivní distribuce

Podle Jana Valenty, člena nového vedení síťových společností, je poslání plynárenských distribučních společností jasné a výslovně definované v energetickém zákoně: „Naší prioritou je bezpečná, spolehlivá a efektivní distribuce plynu. Tato návazná investice konsorcia vedeného společností MIRA společně s BCI a Allianz Capital Partners nebude mít dopad na provoz a rozvoj plynárenské distribuční sítě. Naši akcionáři znají velmi dobře sektor energetické infrastruktury, mimo jiné i díky svému aktivnímu působení v iGH od roku 2013. Těšíme se na spolupráci na dalším rozvoji plynárenské sítě v České republice.“

Společnost GasNet, provozovatel největší plynárenské distribuční soustavy v České republice, a její servisní společnost GridServices zajišťují spolehlivé a bezpečné dodávky zemního plynu pro více než 2,3 miliónu zákazníků a spravují 65 tisíc kilometrů plynovodů ve všech regionech České republiky kromě Prahy a Jihočeského kraje. Obě společnosti zaměstnávají více než 2 200 zaměstnanců a využívají rozsáhlou dodavatelskou síť. Významně investují do spolehlivosti distribuční sítě a zajištění bezpečných dodávek. „V minulém desetiletí jsme investovali více než 26 miliard korun. Jen loni vyměnila a modernizovala společnost GasNet téměř 300 kilometrů plynovodů,“ uvedl Valenta.

Společnosti GasNet a GridServices již nebudou součástí skupiny innogy

Konsorcium vedené společností MIRA je od roku 2013 významným a aktivním akcionářem ve skupině innogy Grid Holding. Po zvýšení svého podílu z 35,00 % na 49,96 % v roce 2015 odkoupilo konsorcium v dubnu 2019 zbývajících 50,04 %.

Nyní budou postupně realizovány kroky k oddělení společností GasNet a GridServices od skupiny innogy, avšak se silným důrazem na kontinuitu v podobě současného vedení. Společnost innogy Grid Holding bude zatím řídit Martin Gebauer jako Executive Chairman, a to do doby, než bude jmenován nový Chief Executive Officer (CEO).

Kontakt pro média:

Aleš Gregorovič
Tiskový mluvčí GasNet
M +420 731 609 742
E komunikace@gasnet.cz

O společnosti Macquarie Infrastructure and Real Assets
Společnost Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) je jedním z předních světových správců alternativních aktiv. Již více než dvacet pět let spolupracuje s investory, vládami a komunitami na správě, rozvoji a posilování aktiv, na která se každý den spoléhá více než 100 milionů lidí. K 31. březnu 2019 spravovala společnost MIRA aktiva v hodnotě přibližně 129 miliard amerických dolarů, která jsou nezbytná pro udržitelný rozvoj ekonomik a komunit, včetně 155 portfoliových podniků, přibližně 600 nemovitostí a 4,7 milionu hektarů zemědělské půdy.

MIRA je součástí společnosti Macquarie Asset Management, odnože skupiny Macquarie zaměřující se na správu aktiv. Skupina Macquarie je finanční skupinou s diversifikovaným portfoliem aktiv poskytující svým klientům poradenství v oblasti asset managementu, financí, bankovnictví, rizik, kapitálové struktury dluhu, vlastního kapitálu a komodit. Macquarie byla založena v roce 1969 a zaměstnává více než 15 700 lidí. Je kótována na australské burze cenných papírů (ASX: MQG).
Další informace jsou k dispozici na adrese MIRAFunds.com

O společnosti BCI
Díky spravovaným čistým aktivům v hodnotě 153,4 miliardy kanadských dolarů je skupina British Columbia Investment Management (BCI) jedním z největších kanadských institucionálních investorů na globálních kapitálových trzích. Společnost BCI má sídlo ve Victorii v Britské Kolumbii. Dlouhodobě investuje do všech hlavních tříd aktiv, včetně infrastruktury a dalších strategických investic. Mezi klienty BCI patří veřejné penzijní plány, svěřenecké a pojišťovací fondy.

Program skupiny BCI zaměřený na infrastrukturu a obnovitelné zdroje, který měl k 31. prosinci 2018 hodnotu 15,8 miliard kanadských dolarů, má portfolio složené z regulovaných společností působících v oblasti výroby energie, přepravy/distribuce, vodohospodářském sektoru, sektoru odpadních vod a dopravy. Společnosti v něm zapojené fungují ve stabilním a vyspělém regulačním prostředí, poskytují řadu příležitostí pro budoucí kapitálové investice a mají potenciál generovat pro klienty stabilní výnosy a peněžní zisky. Program je diverzifikován napříč Severní Amerikou, Asií, Austrálií, Evropou a rozvíjejícími se trhy.
Více informací je k dispozici na adrese bci.ca.

O společnosti Allianz Capital Partners
Společnost Allianz Capital Partners je jedním ze správců aktiv skupiny Allianz pro alternativní kapitálové investice a je součástí investorské skupiny Allianz Global Investors. Společnost Allianz Capital Partners má pobočky v Mnichově, Londýně, Lucemburku, New Yorku a Singapuru a spravuje alternativní aktiva v hodnotě více než 30 miliard EUR (k 30. červnu 2019). Investičně se zaměřuje na private equity, infrastrukturu a obnovitelné zdroje. Investiční strategie je sestavena s cílem vytváření atraktivních, dlouhodobých a stabilních výnosů pro klienty.
Více informací je k dispozici na adrese allianzcapitalpartners.com.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.