Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

4. července 2022

Pohled do nedávné minulosti i příběhy ze současnosti. U FILMOVÉ NADACE zabodovaly čtyři scénáře

  • Letos si pět autorů rozdělilo odměnu 730 000 Kč
  • Za 17 let svého trvání podpořila nadace 117 scenáristů částkou bezmála 12,5 milionu Kč
  • Dosud mělo premiéru 16 filmů podle scénářů oceněných nadací

V hlavní kategorii scenáristické soutěže FILMOVÉ NADACE za rok 2022 si ocenění odnesli Petr Kazda, Tomáš Weinreb, Pavel Gotthard a Viktor Polesný. V kategorii Hvězda zítřka pro autory do věku 33 let cenu získal David Semler. Autoři nejlepších scénářů vybraných výborem nadace z obou kategorií obdrželi dohromady 730 000 Kč. Za 17 let trvání nadace podpořila už 117 scenáristů částkou takřka 12,5 milionu Kč. Slavnostní předání šeků za účasti partnerů nadace, kterými jsou Barrandov Studio, energetická firma innogy a Česká televize, se uskutečnilo v průběhu 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

„Výše nadačních příspěvků souvisí s originalitou a kvalitou zaslaných scénářů. Nemáme předem určeno, jakou částku vyplatíme pro vítěze v konkrétní kategorii. Stanovujeme si vždy jen celkovou částku, kterou máme k dispozici pro celou uzávěrku,“  uvedl Petr Tichý, předseda správní rady FILMOVÉ NADACE, předseda představenstva a generální ředitel Barrandov Studio.

Členové výboru nadace vybírali z 95 zaslaných scénářů, které tvořily mimo jiné dramata, komedie, pohádky nebo detektivky. „Potenciál na brzké převedení vítězných scénářů do filmové podoby je značný. Dokládá to i fakt, že tři scénáře jsou podpořeny Státním fondem kinematografie, dva mají opční smlouvu s producentem a u dvou už autoři spolupracují s budoucím režisérem,“  informoval Martin Chalupský, člen správní rady FILMOVÉ NADACE a ředitel komunikace innogy Česká republika.

Dosud mělo premiéru 16 filmů, které vznikly na základě nadací oceněných scénářů. Zatím posledním bylo drama Kryštof, jež se na plátna kin dostalo loni v říjnu. „Letos počítáme s uvedením dvou snímků, jejichž scénáře nadace dříve ohodnotila. Diváci se mohou v říjnu těšit na drama Běžná selhání a na historickou životopisnou fresku Il Boemo. V příštím roce by se měl ve filmové podobě představit nadací oceněný scénář Alberta Hospodářského nazvaný Brutální vedro,“  sdělila Helena Uldrichová, členka správní rady FILMOVÉ NADACE a vedoucí Filmového centra České televize. Snímek Brutální vedro je jedním z deseti vybraných projektů v rámci industry programu v sekci Works in Progress, které se představí na letošním karlovarském filmovém festivalu.

Drama Běžná selhání natočila režisérka Cristina Groșan podle scénáře Kláry Vlasákové, podpořeného nadací v roce 2018. Životopisný historický velkofilm Il Boemo zrežíroval Petr Václav podle vlastního scénáře, který u nadace bodoval v letech 2011 (jako námět) a 2014.

Letošní vítězné scénáře vybral výbor nadace ve složení Ivo Mathé, Ivo Trajkov, Kristián Suda a Zuzana Kopečková. Přihlášené anonymní práce studoval výbor několik měsíců. „V obou vyhlášených kategoriích se členové výboru potkali s několika slibnými texty. Dějem byly všechny vřazeny do 20. století či do současnosti. Rozhodování nebylo, ostatně jako kdykoli dříve, jednoduché, avšak oceněné scénáře svým zpracováním a ve všech případech obsahovým přesahem zaujaly nejvíc. K závěrům se proto došlo ve všech čtyřech případech jednohlasně,“  shrnul Ivo Mathé, předseda výboru nadace.

Při předávání cen vítězům výběrového řízení vyhlásila FILMOVÁ NADACE soutěž „Literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář“ pro rok 2023 opět ve dvou kategoriích, a to v hlavní kategorii pro všechny autory bez rozdílu věku a v kategorii Hvězda zítřka pro začínající autory do 33 let. Termín uzávěrky přihlášek je 28. února 2023.

S konkrétním scénářem se může autor do soutěže přihlásit pouze jednou, a to i v případě, že od předchozí účasti v soutěži bylo dílo přepracováno či přejmenováno. Více informací o poskytování nadačních příspěvků i podrobné podmínky pro zasílání prací jsou dostupné Na www.filmovanadace.cz.

 

Výsledky výběrového řízení FILMOVÉ NADACE v roce 2022

HLAVNÍ KATEGORIE

LES
Petr Kazda, Tomáš Weinreb - 250 000 Kč

VLASTA
Pavel Gotthard - 180 000 Kč

DANCE MACABRE
Viktor Polesný - 150 000 Kč

KATEGORIE HVĚZDA ZÍTŘKA

NEPOSLUŠNÉ DĚTI
David Semler - 150 000 Kč

 

 

FILMOVÁ NADACE podporuje tvůrčí osobnosti v oblasti literární přípravy české audiovizuální tvorby, tzn. autory původních scénářů pro celovečerní hrané filmy. Zabývá se i hledáním cest, které by vedly k realizaci těchto projektů a podpořily vzdělanost v oblasti české kinematografie. Hlavním mediálním partnerem nadace je Česká televize, mediálním partnerem je BORGIS. Ideovými zakladateli nadace jsou Barrandov Studio a energetická firma innogy.

Fotogalerie

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.