30. června 2020

Vzepření se osudu, blížící se katastrofa, sousedský konflikt a nečekaná setkání. U FILMOVÉ NADACE zabodovaly čtyři scénáře

  • Letos si pět autorů, z nichž tři jsou debutanti, rozdělilo odměnu 710 000 korun
  • Za 15 let existence podpořila nadace 105 scenáristů částkou téměř 11 milionů korun
  • Dosud mělo premiéru 13 filmů podle scénářů oceněných nadací, letos k nim přibudou ještě další dva

Jan Němec, Evženie Brabcová, Benjamin Tuček a Michal Hogenauer získali ocenění v hlavní kategorii scenáristické soutěže FILMOVÉ NADACE v roce 2020. V kategorii Hvězda zítřka pro autory do věku 33 let si odnesl cenu Albert Hospodářský. Autoři nejlepších scénářů vybraných výborem nadace z obou kategorií obdrželi dohromady 710 000 Kč. Za 15 let existence nadace podpořila už 105 scenáristů částkou bezmála 11 milionu Kč. Slavnostní předání šeků za účasti partnerů nadace, kterými jsou Barrandov Studio, energetická skupina innogy a Česká televize, se letos uskutečnilo v pražském kině MAT.

„Na činnost nadace neměla koronavirová pandemie zásadní vliv. Příjem žádostí byl ukončen ještě před jejím vypuknutím, hodnocení scénářů probíhalo stejně jako v předchozích ročnících a vyhlášení výsledků se nakonec také mohlo uskutečnit za přítomnosti představitelů nadace, oceněných autorů i novinářů. Pevně věříme, že se příští rok opět sejdeme v době konání karlovarského filmového festivalu,“ uvedla Helena Uldrichová, předsedkyně správní rady FILMOVÉ NADACE a vedoucí Filmového centra České televize.

Členové výboru nadace vybírali z téměř stovky scénářů prakticky všech žánrů od pohádek přes historické fresky až po příběhy ze současnosti. „Vítězné scénáře zastupují v převážné míře dramata, v nichž se autoři zaměřili především na rodinné a vztahové souvislosti. Letošní tři oceněná díla v hlavní kategorii už mají svého producenta, takže se můžeme těšit na jejich brzkou realizaci,“ informoval Martin Chalupský, člen správní rady FILMOVÉ NADACE a ředitel komunikace innogy Česká republika.

Dosud mělo premiéru 13 filmů, které vznikly na základě nadací oceněných scénářů. Zatím posledním bylo psychologicky laděné drama Modelář, jež se divákům představilo letos v únoru. Scénář Petra Zelenky, který se chopil režie i produkce, nadace ocenila v roce 2015.

Výsledky výběrového řízení FILMOVÉ NADACE v roce 2020

HLAVNÍ KATEGORIE


KOLA
Jan Němec 170 000 Kč

DIVOČINA
Evženie Brabcová
Benjamin Tuček 170 000 Kč

POSLEDNÍ ZHASNE
Michal Hogenauer 170 000 Kč


KATEGORIE HVĚZDA ZÍTŘKA

BRUTÁLNÍ VEDRO
Albert Hospodářský 200 000 Kč

„Koronavirová epidemie odsunula filmové premiéry a samozřejmě pozdržela natáčení nových filmů. I tak se ale v letošním roce představí ještě dva snímky, jejichž scénáře byly oceněny nadací. Diváci se mohou těšit na drama Šarlatán a tragikomedii Tichý společník,“ sdělil Petr Tichý, člen správní rady FILMOVÉ NADACE, předseda představenstva a generální ředitel Barrandov Studio.

Životopisné drama Šarlatán natočila polská režisérka Agnieszka Hollandová podle scénáře Marka Epsteina, který s ním u nadace bodoval v roce 2015. Světová premiéra se uskutečnila letos v únoru na Berlínském mezinárodním festivalu. V odložené tuzemské premiéře se snímek divákům představí 20. srpna. Ještě letos bude do kin uvedena také tragikomedie Tichý společník. Natáčí ji Pavel Göbl, jehož scénář získal ocenění nadace v roce 2008. Premiéry dalších dvou projektů se přesouvají na příští rok. Historické drama Kryštof vzniká pod režijním dohledem Zdeňka Jiráského, scénář Kristiána Sudy podpořila nadace v roce 2016. Životopisný historický velkofilm Il Boemo režíruje Petr Václav podle vlastního scénáře, který u nadace bodoval v letech 2011 a 2014.

Letošní vítězné scénáře vybral výbor nadace ve složení Ivo Mathé, Edgar Dutka, Ivo Trajkov, Kristián Suda a Petra Soukupová. Přihlášené anonymní práce studoval výbor čtyři měsíce. „Kola Jana Němce jsou road movie dvou od útlého dětství opuštěných a vyloučených kluků, kteří se pokusí – svým způsobem bezhlavě a pudově – vzepřít beznaději svého osudu. V Divočině vykreslili Evženie Brabcová a Benjamin Tuček charaktery lidí ztracených při hledání smyslů svých životů, to vše v kontextu atmosféry přicházející katastrofy. Pod názvem Poslední zhasne Michala Hogenauera se představuje komorní drama o sousedském konfliktu v pohraničí se všemi naschvály a zlými úmysly, plynoucími z růstu mezilidských bariér,“ okomentoval letošní tři vítězné náměty hlavní kategorie Ivo Mathé, předseda výboru nadace, a doplnil popis oceněného scénáře v kategorii Hvězda zítřka: „V Brutálním vedru vypráví Albert Hospodářský současný generační příběh na pozadí konání mladého muže. Ten prožívá sérii nečekaných setkání, na první pohled vypadajících jako zacyklení náhod, která jsou však pospojovaná v pevnou výpověď o souvztažnosti všeho kolem nás.“

Při předávání cen vítězům výběrového řízení vyhlásila FILMOVÁ NADACE soutěž „Literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář“ pro rok 2021 opět ve dvou kategoriích, a to v hlavní kategorii pro všechny autory bez rozdílu věku a v kategorii Hvězda zítřka pro začínající autory do 33 let. Termín uzávěrky přihlášek je 28. února 2021.

Už od letošní uzávěrky platí, že s konkrétním scénářem se může autor do soutěže přihlásit pouze jednou, a to i v případě, že od předchozí účasti v soutěži bylo dílo přepracováno či přejmenováno. Více informací o poskytování nadačních příspěvků i podrobné podmínky pro zasílání prací jsou dostupné na www.filmovanadace.cz.

 

FILMOVÁ NADACE podporuje tvůrčí osobnosti v oblasti literární přípravy české audiovizuální tvorby, tzn. autory původních scénářů pro celovečerní hrané filmy. Zabývá se i hledáním cest, které by vedly k realizaci těchto projektů a podpořily vzdělanost v oblasti české kinematografie. Hlavním mediálním partnerem nadace je Česká televize, mediálním partnerem je BORGIS. Ideovými zakladateli nadace jsou Barrandov Studio a energetická firma innogy.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.