Největší zdroj obnovitelné energie máme nad hlavou, oslavte s námi Den Slunce

„Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou, svítí, až háj se zelená…“ zpívá v jedné písničce legendární Jiří Korn. Právě ve středu 3. května si připomínáme mezinárodní Den Slunce. Svátek, který se poprvé slavil v USA už v roce 1978, nabývá v posledních letech s masivním rozmachem fotovoltaiky na významu také v Česku. Patronem Dne Slunce 2023 je innogy, oslavte jej s námi.

V našich končinách sice nesvítí slunce tolik jako například na jihu Evropy, přesto má pořízení domácí fotovoltaiky rozhodně smysl. Přináší totiž finanční úspory a energetickou soběstačnost. Dlouhodobý průměr délky slunečního svitu v Česku se pohybuje kolem 1600 hodin za rok a většina roční produkce připadá na období od března do října. A když slunce nesvítí, dají se využívat přebytky vyrobené elektřiny z bateriového úložiště.

Fotovoltaika rozhodně smysl má

,,Slunce nám nabízí neomezený zdroj čisté energie a byla by velká škoda solární energii nevyužívat. Právě fotovoltaika je moderní technologie, která umí přeměnit energii slunečního záření na bezemisní elektřinu. V kombinaci s bateriemi budou brzy fotovoltaické elektrárny běžnou výbavou každého rodinného domu a pevnou součástí moderního energetického mixu. Všem zájemcům o výrobu vlastní elektřiny ze slunce innogy nabízí spoustu výhod, od transparentního financování projektu, přes kvalitní prověřené komponenty z vlastních skladů, vyřízení dotace až po garanci záručního i dlouhodobého pozáručního servisu,"  uvedl Pavel Matoušek, expert na fotovoltaiku v innogy.

O střešní elektrárny na rodinných domech mají Češi stále větší zájem. Jen loni jich bylo zprovozněno téměř 34 tisíc o výkonu 289 MW, což představuje meziroční nárůst o 366 %. Elektřinou vyrobenou ze slunce může domácnost pokrýt velkou část své roční spotřeby.

Co jste možná o slunci nevěděli

Bez sluneční energie by nemohl existovat život na Zemi. Slunce je od Země vzdálené asi 150 milionů kilometrů a světlo z něj dorazí na zemský povrch přibližně za 8 minut.

Jak je známo, Země oběhne kolem středu naší soustavy – Slunce – za jeden rok. Ale i samo Slunce obíhá ve vzdálenosti 25 000 až 28 000 světelných let kolem středu Mléčné dráhy. Jeden jeho oběh trvá přibližně 226 milionů let.

Slunce jako takové je koule žhavého plazmatu. Jeho hmotnost je asi 330 000krát větší než hmotnost Země a představuje 99,8 % hmotnosti sluneční soustavy.

Sluneční energie vzniká při termonukleární reakci, kdy dochází k přeměně vodíku na helium. Přestože od svého vzniku před 4,6 miliardy let už Slunce spotřebovalo přibližně polovinu svých zásob vodíku, ještě dalších 5 až 7 miliard let bude zářit jako v současnosti.

Stejně jako my přeměňujeme ve fotovoltaických panelech sluneční záření na elektřinu, mění ho rostliny na energii. Tomuto procesu se říká fotosyntéza a rostliny k němu používají zelené barvivo chlorofyl v listech.

Sluneční záření má pozitivní vliv nejen na naše zdraví, ale i náladu. Způsobuje to vitamín D3, který vzniká v kůži působením ultrafialového záření B z cholesterolu. Vitamín D je důležitý pro správné fungování celého organismu a zlepšuje náladu, čímž pomáhá účinně bojovat proti depresím.

To je i důvod, proč je v severských zemích s kratší dobou slunečního svitu větší výskyt depresí. Takzvaná sezonní afektivní porucha, což je druh deprese zapříčiněný nedostatkem slunečního svitu, se běžně vyskytuje například ve Skandinávii nebo na Aljašce.

Doprava a montáž elektrárny zdarma

Každopádně mějte slunce nad hlavou, v duši nebo v srdci. A pokud se chcete přidat k tisícům českých domácností, které už energii slunečního záření doma využívají, najdete více informací o fotovoltaice od innogy na webu fotovoltaika.innogy.cz. Při objednání solární elektrárny s baterií nabízí nyní innogy dopravu a montáž elektrárny zdarma! Akce platí jen do konce května.

 

Upozornění
Tento článek byl publikován již před více než 3 měsíci.
Zmiňované informace o nabídce, ceně, případně o spolupráci, již nemusejí být aktuální.
O aktuálních obchodních nabídkách se ‍přesvědčte na ‍stránkách innogy.cz.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.