16. května 2019

Průkopník elektromobility z náchodské teplárny

Ještě nedávno si v areálu teplárny innogy v Náchodě při práci s uhlím tiše vrněl zajímavý unikát a průkopník elektromobility. Řeč je o sovětském pásovém buldozeru řady T, zvaném Stalinec s elektrickým pohonem. Přestavbu prováděl v osmdesátých a v první polovině devadesátých let státní podnik Stavební stroje Zličín. Na českém trhu byly takto vyrobeny pouhé tři kusy.

Sluší se připomenout, že do výslužby odešel tento „bohatýr“ až v roce 2018 s více než 10 000 natočenými motohodinami. A navíc jenom proto, že se v Náchodě místo uhlí začal k vytápění využívat ekologický zemní plyn.

Náchodský Stalinec se v areálu místní teplárny skutečně nenudil. Rozhrnoval hnědé uhlí, které sem dopravovala železniční vlečka z dolu Bílina. Právě nízký hluk představoval jednu z výhod elektrobuldozeru, těmi dalšími byly nízké vibrace a v podstatě nulové emise. Díky elektrickému pohonu odpadalo také zdlouhavé zahřívání motoru a stroj byl okamžitě připravený ke svému nasazení. Přestavěný buldozer měl rovněž nižší provozní náklady dané úsporou paliva, motorového oleje a filtrů. Díky jednoduchosti elektromotoru tak výrazně poklesly i celkové náklady spojené s opravami.

„Srdce“ náchodského buldozeru tvořila dvojice elektromotorů. K pojezdu sloužil silnější z nich (55 kW), druhý elektromotor (22 kW) poháněl hydraulické agregáty. Místo rozrývače se za kabinou nacházelo umístěné navíjecí zařízení s napájecím kabelem o celkové délce 110 metrů. Zajímavostí byl speciálně zkonstruovaný šnek navijáku, který při zpětném navíjení zajišťoval rovnoměrný posun kabelu na kotouči. K odvíjení a navíjení kabelu docházelo automaticky při sešlápnutí spojky.

Elektrický buldozer T-170 je bezesporu raritou a ukázkou inovačního myšlení tehdejších konstruktérů. Na náchodském Stalinci byly provedeny ještě další úpravy, ať už jde o přídavnou stupačku z protiskluzové mřížoviny, nebo instalaci výkonného topení a větráku v kabině. Vše je nadále plně funkční a elektroStalinec už netrpělivě vyhlíží svého nového majitele z řad sběratelů.

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Online

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Uzavření smlouvy vyřídíme i online

Zavoláme vám, jakmile to bude možné

Offline

Pouze malá a velká písmena

Telefonní číslo musí obsahovat 9 znaků, může být bez mezinárodní předvolby (+420)

Ucelený výčet práv a povinností ve vztahu se zpracováním osobních údajů a seznam zpracovatelů najdete ‍zde

Děkujeme za kontakt

Zavoláme vám, jakmile to bude možné. Prosíme o trpělivost.

Požadavek nebyl odeslán

Požadavek na zpětné volání se nepodařilo odeslat.

Na zadané telefonní číslo již evidujeme požadavek na kontakt. Ozveme se, jakmile to bude možné.